"A döntéshozóknak is a tudományra kell támaszkodniuk"
6/12/2024 12:45
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
"A tudomány abból áll, hogy vannak adataink, megfigyeléseink, és ezeket értelmezzük, így nem lehet mellébeszélni" – összegezte Harangi Szabolcs, geológus, vulkanológus.
„A tudomány soha nem volt olyan fontos, mint most, a 21. században” – mondta Harangi Szabolcs, geológus, vulkanológus, tanszékvezető egyetemi tanár, az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet, Kőzettan-Geokémiai tanszék, HUN-REN-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője, a pénteki Reggeli gyors vendége a stúdióban.
Különösen fontosnak tartja hangsúlyozni ezt, mert jelenleg érzékelhetően a másik irányba megy a világ. Napjaink információáradatában mindent meg lehet találni, „és annak ellenkezőjét is”. Épp ezért Harangi szerint elengedhetetlen, hogy legyen valamiféle, szakmai alapokon nyugvó iránymutatás. Ehhez az kell, hogy a kormányzatok, „a döntéshozók is úgy kezeljék a tudományokat, hogy azokra szükség van, és támaszkodni kell rájuk”. „Hallatnunk kell a hangunkat.”
Azt is elmondta, hogy bár sokszor az emberek nem hallgatnak a szakemberek véleményére, de előbb-utóbb mindig visszatalálnak hozzájuk, „de ezt valahogy jobban kell pozícionálni”. „Erősebben kell hangot adni a tudósoknak is, hogy elmondják véleményüket.”
„A tudomány abból áll, hogy vannak adataink, megfigyeléseink, és ezeket értelmezzük, így nem lehet mellébeszélni” – összegezte.
A beszélgetés további részében a napokban Kaliforniában tapasztalt 7-es erősségű földrengésről és annak természettudományos hátteréről beszélt. Kifejtette, pontosan megmondani nem lehet, mikor történik földrengés, előrejelezni lehet, ehhez kell a tudomány, a tektonikus ismeretek, a szeizmikus megfigyelések.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.12.06., péntek 9:00
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert