A hét kérdése: Önök részt vesznek az előválasztáson?
22/08/2021 11:52
| Szerző: Klubrádió/L.Cs.
Ezen a héten azt a kérdést tettük fel vendégeinknek és a hallgatóknak, hogy részt vesznek-e a hamarosan rajtoló előválasztáson. Ha igen, miért? Ha nem, miért nem? Egyáltalán mi haszna ennek az egésznek? Roznár Gyöngyi, Fodor Tamás, Lakner Zoltán és Szentpéteri Nagy Richard válaszolt.
Lakner Zoltán politológust, a Jelen hetilap főszerkesztőjét kérdeztük hétfőn, aki először is elmondta: részt vesz. Annyira nem lepte meg, hogy egy egyfordulós választást visszalépések előznek meg. Taktikailag inkább az volt a furcsa, hogy ha tudták a pártok, hogy megegyezésekre is készülnek, „optimalizálják az esélyeiket”, akkor miért kellett eleinte rengeteg jelölt nevét nyilvánosságra hozniuk, mert ezzel azt az érzetet keltették a közvéleményben, hogy tényleg mindenki elindul mindenhol. Talán egy tucat körzet van, ahol egy jelölt maradt állva, de lesz nagyon sok olyan, ahol valódi verseny lesz, ha nem is 6-7, de 2-3 jelölt között. Ennek szerinte van értelme, ebbe érdemes beleszólniuk az ellenzéki érzelmű vagy kormánykritikus választóknak.
Fodor Tamás színész, rendező úgy látja, hogy a jelöltek jók, de még mindig nem tudni, mi alapján lehetne kiválasztani őket. Hozzátette, nagyon szeretné, ha ezek a jelöltek valamilyen módon együtt maradnának, koalíciós partnerekként. Egyelőre azonban nem lát objektív tájékoztatást a jelöltek részéről, semmi olyat, ami az előválasztáson való részvételt erősítené. Pedig az, hogy mi alapján lehet választani, a legfontosabb kérdés. "A személyiségek mögött programot is fel kell építeni" – jegyezte meg.
Roznár Gyöngyi, a Nyugat.hu főszerkesztője számára nem is kérdés, hogy részt vesz-e az előválasztáson. Szerinte a szavazás olyan állampolgári demokratikus kötelesség, amelyet butaság kihagyni. Megjegyezte, vele előfordult, hogy lemaradt egy szavazásról, de az nem volt szándékos. Őt nem botránkoztatják meg a pártok közt kötött háttéralkuk, azt azonban nem érti, hogy a magukat közszolgálatinak hirdető médiumok nem foglalkoznak az ellenzéki előválasztással. Hozzátette, a kormány nyilván próbálja lekicsinyíteni a procedúrát. Ilyen körülmények közt nem engedheti meg magának a független sajtó, hogy ne számoljon be az előválasztásról és a jelöltek tevékenységéről.
Szentpéteri Nagy Richard jogász, politológus (és a Klubrádió volt műsorvezetője) úgy fogalmazott: megfigyelőként vesz részt az ilyen folyamatokban és elemzőként igyekszik értékelni a fejleményeket. Elmondta: nem az előválasztás magyarországi megvalósításával van problémája, hanem magával az intézménnyel. Ugyanis azt nem ilyen helyzetekre találták ki, kifejezetten az Egyesült Államokban működőképes, ahol stabil kétpártrendszer van. Kitért arra is: szerinte Magyarország jelenleg nem demokratikus politikai berendezkedésű, ezért a félelem nagyon sokat számít. Azok döntik el, hogy kik legyenek a jelöltek, akik nem félnek, nem az összes választó. Megjegyezte: az előválasztás az integráció ellen hat, márpedig a minél szélesebb összefogás lenne a cél.
A beszélgetéseket az egyes lejátszókra kattintva hallgathatják meg. Címlapi kép: Pixabay
2021.08.16-19. 07:35