"A jogállamisági jelentés egy párbeszéd vége, nem vitaindító"
7/07/2023 11:30
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
A jogállamisági jelentés célja egy, a tagországok közt folyó párbeszéd lezárása. A problémát abban látja Farkas Erika, a Magyar Helsinki Bizottság jogásza, hogy ajánlásokat csak működő demokráciáknak lehet megfogalmazni, Magyarország esetében ennél szigorúbb lépésekre van szükség.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, az Európai Bizottság elfogadta azt a 2023-as jogállamisági jelentést, ami 27 tagállamra vonatkozik, köztük Magyarországra is –erről Didier Reynders, az Európai Bizottság jogérvényesülésért felelős biztosa és Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke nyilatkozott a szerdai sajtótájékoztatón.
A bizottság hosszú listát adott újabb ajánlásokról, amelyeknek teljesítését majd a jövő évi jelentésben értékelik. A bizottság addig azt várná, hogy Magyarország
- Vezessen be mechanizmusokat a médiaszabályozó hatóság funkcionális függetlenségének növelésére;
- hozzon olyan szabályokat, amelyek növelik a közszolgálati média független irányítását és szerkesztői függetlenségét;
- fogadjon el olyan jogszabályokat, amelyek biztosítják a állami reklámkiadások igazságos és átlátható elosztását;
- teremtse meg a környezetet arra, hogy a magas szintű korrupciós ügyekkel kapcsolatos nyomozások, büntetőeljárások eredményesebbek legyenek;
- számolja fel a civil szervezetek működését akadályozó szabályokat, például a bevándorlási különadó kivezetésével.
- fogadjon el új szabályokat a lobbizással kapcsolatban, csökkentse a forgóajtó jelenséget (amikor ugyanazok az emberek szabályoznak egy szektort, akik korábban abban dolgoztak vagy később abban terveznek elhelyezkedni), és fejlessze tovább a vagyonnyilatkozatok rendszerét;
- és javítsa az ügyeletelosztási rendszert az alsóbbszintű bíróságokon.
"A jelentés világosan rámutat arra, hogy Magyarország súlyos problémákkal küzd akkor is, ha a jelentésbe megnyugtató elemek is kerültek" – mondta a Reggeli gyors pénteki adásában Farkas Erika, a Magyar Helsinki Bizottság jogásza, a jogállamiság és büntető igazságszolgáltatás program munkatársa. Hozzátette, összességében sötét képet mutat a jelentés a magyar jogállamiságról.
Hangsúlyozta, a jelentés célja egy, a tagországok közt folyó párbeszéd lezárása. Ilyenformán az, hogy a kormánytagok kritizálják a jelentést nem jelent semmit. A Kúria elnökének, Varga Zs. Andrásnak is megvolt a lehetősége, hogy különféle szervezetek bevonásával készülő jelentés összeállítása során kifejtse véleményét, utólag teljesen feleslegesen kritizálta azt.
"A jelentésnek van egy belső önellentmondása. Ez a párbeszéd, ajánlások megfogalmazása csak működő demokráciákban értelmezhető" – jegyezte meg. Hozzátette, mindaddig, amíg "csak" ajánlásokról, közös gondolkodásról van szó, Magyarországon semmi nem változik kedvező irányba, ehhez szigorú lépésekre, – bizonyos aggályok miatt már érvényben lévő és további – szankciókra van szükség.
A pénteki Eurozónában Arató Lászlóval, a Klubrádió brüsszeli tudósítójával beszélünk a jelentésről.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023.07.07., péntek 7:33
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert