A kormányközeli Danube Institute a Fico melletti érveket magyarázza
18/09/2023 08:20
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
A Danube Institute az amerikai National Interestben magyarázza, hogy a szlovákoknak elege van a háború okozta gazdasági nehézségekből, így érthető lenne ha Fico és a Smer futna be győztesnek a közelgő választásokon. Az ukrán gabonaimport tilalmának uniós feloldása olyan konfliktusforrás, amely megbonthatja az Ukrajna támogatása melletti egységet – értekeik a New York Times. Szijjártó a Bloomberg isztambuli tudósítójának is elmondta, nem ideológia kérdése, honnan érkezik az energia.
A kormánypénzen jócskán kistafírozott, budapesti Danube Institute ügyes taktikával helyezett el a szlovák választások lehetséges kimeneteléről szóló, természetesen Orbán-párti cikket a washingtoni National Interest kéthavi folyóiratban. Az intézetnél alkalmazott két kutató szerint, ha Fico nyerne, akkor a Nyugat majd azzal jön elő, hogy lám, a trumpizmus megvetette a lábát a szlovákoknál épp úgy, mint a magyaroknál, s nem azt veszi figyelembe, hogy az orosz háborúból elegük van az embereknek. Robert Fico és pártja, a Smer (köztudottan hergeli szavazóit a háború támogatása ellen, mert) szerinte minden gazdasági probléma a háborúra vezethető vissza. A Danube Institute szerint is igaza van Ficonak, mert a szlovákok is megérdemlik, hogy biztonságban érezzék magukat.
A Fox TV kansasi irodája számolt be Kowalick Tamás és családja történetéről. Egy hónap múlva el kellene hagyniuk az Egyesült Államokat, mert a speciális zöld kártyájuk nem ad lehetőséget a továbbmaradásra, mivel az kiemelt nemzetgazdasági tevékenységhez lenne kötve. A 2019 óta ott élő Tamás egyelőre nem kaphatja meg az amerikai állampolgárságot. Panaszkodik, hogy nem szeretne hazamenni az ismert politikai helyzet miatt, ráadásul állítólag a magyar kormány kemény kritikusa is. Ráadásul, ha hazamennének, talán többé nem jöhetnének vissza a bevándorlási törvények szigorítása miatt – zárul sírósan a tv-s interjú.
A legtöbb cikk hazánkról az ukrán gabonaimport-tilalom egyoldalú meghosszabbítása miatt került be a világ hírfolyamába, miután Bulgáriával, Lengyelországgal, Szlovákiával és Romániával egyetemben szembekerültünk ismét az egyeztetett uniós állásponttal. Brüsszel májustól korlátozásokat vezetett be az ezekbe a tagországokba érkező ukrán importra, amit kétszer meghosszabbított az érintett államok kérésére, a szeptember 15-ével lejárt tilalmat viszont most feloldotta. Az Ukrinfotól kezdve a New York Timesig, a legnagyobb és legjelentéktelenebb nemzetközi sajtótermékekig mindenhol a komolyra fordult konfliktusról adnak számot, azzal a kiegészítéssel, hogy hétfőn Brüsszelben ülnek tárgyalóasztalhoz a vitázó felek. A NYT azért aggódik, mert ez a vita - Magyarországot leszámítva - megoszthatja/fenyegeti az Ukrajna támogatásában eddig meglévő egységes uniós álláspontot.