„Köszönjük
Reggeli gyors

"A legutolsó közös ős egy sejt"

5/09/2024 11:30

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Mintegy tízezer gén vizsgálatával, leszármazási fájuk felépítésével, rekonstrukciójával igyekeztek beazonosítani a LUCA-organizmust. Szöllősi Gergely, az MTA-ELTE Lendület Evolúciós Genomika Kutatócsoport vezetője magyarázta el a tanulmányt.

2024. szeptember 05. Reggeli gyors - részlet 24.09.05. Szöllősi Gergely
08:07
00:00

A júliusban a Nature Ecology & Evolution folyóiratban közölt tanulmány szerint az utolsó egyetemes közös ős (Last Universal Common Ancestor, LUCA) 4,2 milliárd évvel ezelőtt alakult ki, és sok szempontból hasonlított a modern prokariótákra – írta meg a Qubit. A baktériumok, és a tőlük genetikailag, anyagcseréjükben, valamint sejtmembránjaik felépítésében élesen eltérő archeák alkotják az élet fájának két alapvető doménjét, amelyek a LUCA megjelenése után váltak el egymástól.

„Négy nagyobb kutatócsoport együttműködésének eredménye, alapvetően számítógépes tanulmány volt, amely különböző információforrásokat szintetizált, hogy tisztább képet kapjunk arról, hogyan nézhetett ki a LUCA, és mikor élhetett – mondta a Reggeli gyors csütörtöki adásában Szöllősi Gergely, az MTA-ELTE Lendület Evolúciós Genomika Kutatócsoport vezetője, a tanulmány egyik szerzője.

Hozzátette, az információkat földtörténeti események lenyomatából, fosszliákból, a fosszíliákban talált élőlények maradványainak genomjából gyűjtötték ki. Mintegy tízezer gén vizsgálatával, leszármazási fájuk felépítésével, rekonstrukciójával igyekeztek beazonosítani a LUCA-organizmust.

Abban egészen biztosak, hogy ez a bizonyos legutolsó közös ős egy sejt lehetett. A LUCA, amelyet a kutatók az élet fájának azon csomópontjaként definiálnak, ahonnan a baktériumok és archeák felé vezető ágak szétváltak, nem az első sejt volt, és nem is volt egyedül az ősi Földön. Mára azonban ez tudott fennmaradni. Azt is megjegyezte, hogy a várakozásokkal ellentétben a LUCA összetettebb volt.

Ettől az őstől indul, majd válik szét előbb két ágra az élet fája, az egyik ágon a baktériumok, a másik ágon egy újabb elágazással az archeák és végül az eukarióták, amelyekhez minden állat, növény és gomba tartozik.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi fotó: illusztráció Pixabay

Reggeli gyors/interjú Szöllősi Gergellyel
2024.09.05., csütörtök 8:45
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János