A mindfulness nem egy gyógyszer, amit beszedünk
15/11/2024 12:45
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Gőzsy Kati
A mindfulness nem egy gyógyszer, amit be kell szedni, hanem egy gyakorlás. Nagy Britanniában az oktatás és az egészségügy része. Segít elsajátítani relaxációs technikákat, légzőgyakorlatokat és hasonló módszereket, amelyek segítenek szabályozni az érzelmeket. "Arról szól, hogy figyeld meg mit élsz át, mit tapasztalsz ebben a pillanatban. Az ítélkezésmentesség fontos: az ítéleteket, a fekete-fehér gondolkodást el kell engedni. Jó vagy rossz, sikeres vagy sikertelen" - Barta András, mindfulness-tanár, addiktológiai konzultáns, a Mindfulness Alapítvány kuratóriumi elnöke volt a pénteki Reggeli személy.
A mindfulness segít megőrizni a mentális egészséget Barta András szerint, mint mondta, a legfontosabb, hogy félretegyük az ítéleteket. "Hát egyszerűen azt mondjuk neki, hogy köszi ítélet, most arra figyelek, amit érzek, amit tapasztalok - mondta. - Tehát ez az elsődlegesség. Ezért elsősorban ez egy testtudatos megközelítés, mert a testet a legkönnyebb érezni. És a testnek van egy nagyon szuper része, hogy amit a testben érzek, az most van."
A mindfulness szót többféleképpen fordítják magyar nyelvre, a leggyakoribb változatok a tudatos jelenlét, éber figyelem, éber tudatosság, vagy egyszerűen csak tudatosság. A szó egy olyan tudati minőséget takar, melyet a buddhista hagyományban meditációs gyakorlatokkal alapoznak meg. Hasonló meditációs gyakorlatok más hagyományokban is fellelhetőek.
Különleges a módszer abban a tekintetben, hogy egy szelíd, meditáció, jóga és kognitív gyakorlatokon alapuló módszerrel alternatívát kínálhat az antidepresszívumok használatának a depresszióba történő visszaesés megakadályozására. Mindezt csoportos tanfolyami formában képes nyújtani, ami drága egyéni terápiákhoz viszonyítva olcsóbb lehet.
Nagy-Britanniában, meg Írországban is már az oktatásban, meg az egészségügyben integrálódott a mindfulness, öt éve 370 angliai iskolában vezették be új tantárgyként kísérleti jelleggel. Mint Barta mondta: "Az iskolában tanítják több országban a mindfulnesst, és ott például, ha rákos leszel, akkor a helyi tb, vagy helyi egészségbiztosító, felír neked egy mindfulness alapú kognitív terápiát rákra, szó szerint ezt jelenti, beavatkozást, egy csoportot, ahova járhatsz, ahol megtanítják, hogy hogyan boldogulj el a nehéz érzéseiddel. Vagy ha például valaki depressziós, akkor pedig kap egy sima NBC-t itt, mert a sima mindfulness alapú kognitív terápia az a depresszióba való visszaesés megelőzésére lett kifejlesztve, és legalább olyan hatékony, mint egy bármilyen legjobb antidepresszívum, azzal a különbséggel, hogy nincsenek mellékhatásai, hiszen nem egy gyógyszer, amit be kell szedni, hanem egy gyakorlás."
Barta András egy rákos megbetegedése alatt ismerkedett meg a meditációval, majd gyógyulása után Spanyolországban kezdett mindfulnesst tanulni, aztán Nagy-Britanniában tanulta, majd volt pár elvonuláson Európában, majd Spanyolországban volt mindfulness tanárképzésen. Ma már csak mindfulness tanárként dolgozik itthon.
Most több helyen foglalkoznak ezzel itthon is. A Semmelweis Egyetemen is van olyan továbbképzés Barta szerint, ami egy kicsit segít a klinikai pszichológusoknak megtanítani ezt a mindfulness alapú kognitív terápiát. "Kórházakban használják Magyarországon is több helyen. A László kórházban pont a daganatos gyerekeknél is használják. A győri megyei kórházban is használják. Egy kicsit most még rendezetlen, és van benne egyfajta összevisszaság és sok félreértés, de idővel ezek majd tisztázódnak, beérnek."
A hangfelvételen és a videóban meghallgathatják és megnézhetik a teljes beszélgetést, és azt is, hogyan kezdődik Barta András mindfulness tanfolyama.
A mindfulnesst indulatoktól sem mentes vita övezi, egyesek csodaszernek, mások kuruzslásnak tartják. Korábban az Index is írt a módszer ellentmondásos tudományos megítéléséről, ugyanitt a mindfulness két hazai szakértője válaszcikkben reagált.
2024.11.15., péntek 9:00
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert