A munkásosztály a jobboldalra állt
16/11/2024 08:11
| Szerző: Rózsa Péter/Klubrádió
A Másrészről című műsor november 14-i adásában a magyar társadalom átalakuló szerkezetéről beszélgetett Rózsa Péter két kutatóval, Bojár Ábellel, aki az Opinio Piackutató intézet igazgatója és Huszár Ákossal, a HunRen Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének tudományos főmunkatársával.
Elhangzott, hogy már 2010 előtt a hazai tőkés, nagyvállalkozói körök átálltak Orbánékhoz. Ebben a kulturális mezőben az alsóbb rétegeknek az egzisztenciális fenyegetettségére a kulturális válaszok nagyon erősek lettek. Ennek eredményeként 2010-re kialakult egy olyan szituáció, hogy a hazai nagytőke prominens képviselői és a munkásosztály többsége is beállt a Fidesz mögé.
A kérdés, hogy miként tudta meg is tartani a Fidesz az erősen nacionalista, jobboldali politizálása mellett ezt az egyébként baloldali orientáltságú szavazó tábort? Ennek az lehet a kulcsa, hogy volt hét bő esztendő, amikor annyi pénz érkezett az EU-ból, mint előtte soha. Ezzel a Fidesz, bármennyire is meghekkelte a demokratikus rendszert, legitimitását azzal szerezte meg, hogy a lemaradó térségek fejlesztésére sokat adott. A kistelepüléseknek a relatív gazdasági felzárkózása tehát fontos része volt a NER sikerében. A Fidesz sok pénzt vont el közben az oktatástól, az egészségügytől és a szociális szférától, de látni kell, hogy nem attól érzi magát jól egy anyagilag reménytelen helyzetben lévő szavazó, hogy rendben van az oktatás és az egészségügy, hanem attól, hogy van munka, akár közmunka.
2024.11.14. csütörtök 19:00
Riporter: Rózsa Péter