A nem heteroszexuális orientációjú emberek Magyarországon nem ünnepelhetik nyilvános rendezvényen saját identitásukat
19/03/2025 07:01
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
| Szerkesztő: Bárkay Tamás
– írja a Frankfurter Rundschau. A Die Presse megjegyzi: Orbánt az különbözteti meg Herbert Kickltől, illetve Alice Weideltől, hogy ő a hatalom sebességváltójánál ül, és a Fidesz kétharmados többségének betudhatóan fogyasztásra kész állapotban tudja tálalni a magyar népnek demagógiával fűszerezett fogásait. Nemzetközi lapszemle.
Több ezren követelték Budapesten a gyülekezési jog tiszteletben tartását, miután a magyar Országgyűlés megszavazta a Pride betiltásáról szóló törvénymódosítást – írja a Reuters, a parlamenti füstgyertyás tiltakozásról, valamint a Margit híd tegnap esti blokádjáról is beszámoló tudósításában. A demonstráció szervezői azt mondják, hogy a tilalom ellenére meg kívánják tartani az idei felvonulást is – jelenti a hírügynökség, és kitér arra, hogy Orbán Viktor példátlan kihívással néz szembe egy újonnan létrejött párt részéről a jövő évi választáson. Ugyanebben a beszámolóban említi meg a Reuters, hogy a magyar parlament határozatban utasította el az európai hitelfelvételt védelmi célokra – miután Orbán a múlt héten közölte, hogy Magyarország hozzájárul ugyan a közös európai védelmi politikához és az azt szolgáló pénzügyi alaphoz, de a közös hitelfelvételhez nem. Ez utóbbi uniós terv elfogadásához – teszi hozzá a hírügynökség – a 27 tagú EU-ban minősített többségre, vagyis az összlakosság legalább 65 százalékát kitevő, legkevesebb 15 tagállam igenlő szavazatára van szükség. Ez azt jelenti, hogy Magyarország önmagában nem tudja megakadályozni a jóváhagyó döntést.
Rövid kitérő arra a kifejezésre, amely egyre gyakrabban fordul elő a nemzetközi médiában. A Politico szerint Trump és Oroszország a „hamiltoni pillanat”, vagyis a közös hitelfelvétel által előmozdított föderalizmus felé nyomja Európát. Az utalás Alexander Hamiltonra, az Egyesült Államok első pénzügyminiszterére vonatkozik, aki 1790-ben szövetségi kötvénykibocsátással konszolidálta az akkor még csak összerázódóban levő tagállamok adósságát. A cikk szerint tehát Trump és Putyin is egyfaja európai egységesülési törekvést vált most ki.
Vissza a Pride betiltásához. Az erről szóló országgyűlési szavazásról a mértékadó nemzetközi média nagy terjedelemben ad hírt. A bécsi Die Presse kiemeli: az illiberális magyar miniszterelnök még az alaptörvényt is megváltoztatja, hogy alkotmányerővel szögezze le, csak két nem létezik. Orbán Viktor – fogalmaz a konzervatív lap – töviről hegyire ismeri a jobboldali populista politika receptkönyvét. Ami azonban megkülönbözteti őt Herbert Kickltől, az Osztrák Szabadságpárt vezetőjéről, illetve Alice Weideltől, az Alternatíva Németországnak párt társelnökétől, hogy ő a hatalom sebességváltójánál ül, és a Fidesz kétharmados többségének betudhatóan fogyasztásra kész állapotban tudja tálalni a magyar népnek demagógiával fűszerezett fogásait. Kitér a cikk arra is, hogy Orbánt Donald Trump példája bátorítja, akivel egymás eszmetársainak számítanak, kölcsönösen vesznek át sok mindent egymás ideológiai boszorkánykonyhájából.

A mérsékelten baloldali német Frankfurter Rundschau azt hangsúlyozza, hogy a nem heteroszexuális orientációjú emberek Magyarországon ezentúl nem ünnepelhetik nyilvános rendezvényen saját identitásukat. A hivatkozási alap a gyermekvédelem, aminek a jegyében Magyarországon már 2021 óta nem juthatnak információhoz a fiatalok a nem heteroszexuális életformákról – írja a lap, a dpa német hírügynökség beszámolója alapján.
Ugyanezt a hírügynökségi anyagot a német sajtó jelentős része átvette, így például a n-tv hírtelevízió is.
A berlini Tageszeitung, a taz arról közöl kommentárt, hogy a meggyőződéses putyinista Mihail Gyektyarjov orosz sportminiszter Orbánnak köszönheti az európai uniós szankciós listáról való levételét. A 44 éves férfi tavaly december óta az orosz olimpiai bizottság elnöki tisztét is ellátja, de az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felfüggesztette az orosz tagságot, így Gyektyarjov nem szavazhat, amikor Costa Navarino görög luxus üdülőhelyen dönteni fognak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság új elnökének a személyéről.
Az orosz sportvezető eddig nem sok vizet zavart, de a múlt héten a magyar kormányfő attól tette függővé hozzájárulását az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításához, hogy vegyék őt le a szankcióval sújtottak listájáról, amelyre már 2014-ban felkerült, mert – akkor még a szélsőséges Vlagyimir Zsirinovszkij pártjának a képviselőjeként - Moszkvában ünnepélyesen megnyitotta az oroszok által Ukrajnától elragadott területek egyikének, az úgynevezett Donyecki Népköztársaságnak a nagykövetségét.
Gyektyarjovot Putyin korábban habarovszki kormányzónak nevezte ki. Ő azonban többre vágyott, és olyan uniformist küldött ajándékba az orosz elnöknek, amelyen a következő Putyin-idézet volt olvasható: „Az igazságban erő lakozik. Miénk lesz a győzelem.” Így lett sportminiszter Mihail Gyektyarjovból, aki mostantól szabadon járhatja Európát, és lobbizhat azért, hogy Oroszországot fogadják vissza a nemzetközi sportvilágba.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025. 03. 19., szerda 6:00
Riporter: Kárpáti János