Szentpéteri: Nem a civil szervezetek elleni támadás a lényeg, a kormány gyűlöletkeltéssel akar választást nyerni
13/03/2025 23:16
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politikai elemző szerint elsődlegesen nem arról van szó, hogy például a civil jogvédő szervezeteket ellehetetlenítse a kormány (bár lehet, hogy ellehetetleníti), mert a létezésük eddig sem zavarta őket választási győzelmeikben. Csak annyira legyenek jelen, hogy rájuk lehessen mutatni ellenségként, fel lehessen tüzelni indulatokat és ezzel el lehessen vinni a bizonytalan szavazók egy részét az urnákhoz, ez az ördögi terv a Fidesz részéről – tette hozzá.
Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológus, elemző, a Klubrádió korábbi műsorvezetője volt a Megbeszéljük vendége a stúdióban csütörtökön. Válaszút elé érkezett a kormány és az ellenzék is, egy év van a választásokig, előbbi a lejáratás mellett elkezdte új kampányát a szabadságjogok korlátozásával és ígéretekkel, jövőbeni osztogatással – vezette fel műsorvezetőnk a témákat.
A helyzet gazdaságilag nem jó, az állam gyakorlatilag nem működik, ezt kimondhatjuk, akármelyik alrendszert (oktatás, egészségügy, szociális szféra, gyermekvédelem) nézzük, nem tapasztalunk jó dolgokat, ehelyett romlást lehet látni – sorolta az elemző. A kormányzás minősége rossz, sőt, voltaképpen nincs kormányzás. Márpedig kormányt azért választunk, hogy intézzen dolgokat, járjon el a köz ügyeiben – fűzte hozzá.
Orbán Viktor hosszú időre elvonult, azt gondolhatta volna az ember, hogy ezúttal valami más lesz, mint az elmúlt 15 év „álkormányzása” alatt, kidolgoznak valamilyen stratégiát, de nem ez történt, Magyar Péter viszi azokat a témákat, amelyek az említett elégedetlenségekkel kapcsolatosak. A kormány viszont új témákat kreál, ellenségeket gyárt, kreál és azokat győzi le, csakhogy nem erre lenne szükség, ez nem kormányzati tevékenység.
A Fidesz a maga nagyjából kétmilliós táborát el tudja vinni, de ez most nem elég a választás megnyeréséhez, kell még félmillió mozgósítandó szavazó. Ilyenkor valamilyen (például jóléti) intézkedések szoktak kelleni a kormánytól, hogy megnyerjék ezeket a szavazókat. Itt azonban nem ez történik, hanem annyira meg akarják ijeszteni a szavazókat, fel akarják tüzelni az indulataikat valamely csoporttal szemben, hogy elmenjenek szavazni.
Hangsúlyozta, nem arról van szó, hogy például el akarják lehetetleníteni azon civil szervezetek működését, amelyek egyébként tisztességes, fontos és kiváló munkát végeznek, hanem a választások megnyerése a cél. Vagyis nem kiutasítani akar Magyarországról valakit a kormány, hanem a ’26-os választást akarja megnyerni, és ha ehhez az kell, hogy kiutasítson majd valakit, akit már esetleg tudnak is, hogy ki az, vagy csak hangulatot keltsen egy csoporttal vagy egyénnel szemben, akivel szemben felépíthető a relatív többség, akkor így fognak eljárni. Feltüzelni az embereket, hangulatot kelteni valamely csoportok ellen, és ezzel meg lehet szerezni a választási győzelmet. A kormánynak nem elsődleges célja a választások megnyerése, hanem kizárólagos célja – jelentette ki. Most éppen ezekhez az eszközökhöz nyúlt, és nem kormányzati eszközökhöz. Az adókedvezmények és a pénzszórás belengetését csak látszatnak nevezte a szakértő.
Ha valaki, például a liberális értelmiség a jogvédelemről kezd el beszélni, felemeli a szavát – morálisan helyesen –, akkor azt teszi, amit a kormány elvár, ez a csapda, mert a társadalmi többséget nem tudja meggyőzni, a kormány viszont igen. Ez ördögi és elfogadhatatlan, de van egyfajta politikai racionalitása, a választás megnyerése a cél – ismételte meg. Iványi Gábor és intézményei esetében viszont személyes bosszúról van szó Orbán Viktor esetében – vélekedett Szentpéteri Nagy Richard. A „szent ember” megmondja az igazat, kompromisszumok nélkül fogalmaz, annak nevezi a dolgokat, amik, és ez nem tűrhető Orbán szemében – tette hozzá.
Szerinte az olyan civil szervezetek, mint az Iványiékat védő TASZ, a Helsinki Bizottság, az Amnesty vagy a Transparency International tevékenysége nem jelent veszélyt a kormányzásra, nem igazi ellenségek, mert a hatókörük nagyon szűk. Nem arról van szó, hogy ezen szervezeteket ellehetetlenítse a kormány (ennek ellenére lehet, hogy ellehetetleníti), mert a létezésük eddig sem zavarta őket a választási győzelmeikben. Csak annyira legyenek jelen, hogy rájuk lehessen mutatni ellenségként és ezzel el lehessen vinni a bizonytalan szavazók egy részét az urnákhoz, ez a terv a Fidesz részéről – tette hozzá.
A Tisza Párt jelenleg nem ezekről, hanem más témákról beszél, más narratívát visz, és úgy fest, ez érdekli a közönséget – mondta az elemző. Az ellenzéki párt például a borzasztó állapotban lévő egészségügyről vagy a tarthatatlan inflációról beszél és azokban a kormány felelősségéről. Eljön majd az a pillanat, amikor minden kérdésben meg kell nyilvánulniuk nagy pártként, de ez még nem szükségszerű, a társadalom széles rétegeit például a Pride kevésbé foglalkoztatja – fűzte hozzá. A kormány az általa működtetett végtelen kommunikációs csatornán „el fog minket árasztani nagy mocsokkal”, az egész beszédmód, nyelvhasználat szörnyű lesz, gyomor kell hozzá, és akkor a Tisza Pártnak is meg kell szólalnia több témában. Jelenleg a kormány nem tud mit mondani például az egészségügyről, a két oldal teljesen más témákat választott, és eddig ez mindkettőnek bejönni látszik – összegezte Szentpéteri Nagy Richard.
A teljes, egy és negyed órás beszélgetést, benne hallgatóink kérdéseivel a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025. március 13., csütörtök 16:20
Riporter: Bolgár György