A recskiek a hatóságokhoz fordulhatnak, ha bajuk van a "fideszes" bányával
13/02/2023 14:23
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Kétszáz méterre a lakóházaktól újra indították a recski kőbányát, ahol a hét minden egyes napján folyik majd a munka. A helyieket ez, illetve az előre be nem jelentett robbantások, valamint egy 80 méteres földsánc aggasztja. A bányászat környezeti- és zajártalommal jár, mondta Holoda Attila energetikai szakember a Reggeli gyorsban, szerinte ha a vállalkozó megsérti a szabályokat, a helyieknek a hatóságokhoz kell fordulniuk.
A bányászati tevékenység mindenképpen környezeti ártalommal és zajhatással jár, éppen ezért nagyon szigorú az engedélyeztetési rend – mondta Holoda Attila, energetikai szakértő a Reggeli gyorsban.
Szerinte ennek a bányának a környezetvédelmi és természetvédelmi engedélye is részletesen szabályozza, hogy mikor és hogyan lehet dolgozni. És bár az engedély csak heti öt napra szól, reggeltől délután négyig, a helyiek beszámolói szerint hétből hét napon zajlanak a munkálatok.
Az engedély azt is szabályozza, hogy hányszor robbanthatnak: évente tíz, a múlt hetihez hasonló mértékű robbantásra van lehetősége a bányának – a szakértő szerint pedig az is elvárható, hogy a vállalkozó erről időben értesítse az érintetteket.
A falu lakói a zajártalom mellett a házaik állapota miatt is aggódnak. A bánya újranyitása óta a kitermelt földből egy 80 méter magas sánc jelent meg. A helyiek félnek, hogy egy nagyobb eső esetén rázúdulhat a lakóépületekre.
A bányászati tevékenységnek egészségügyi kockázatai is vannak. Egyfelől mindig növeli a porveszélyt – így gyakoribbak lehetnek a légúti megbetegedések. Az engedélyezés során ezt is figyelembe veszik, mondta Holoda, aki szerint ezt a negatív hatást azzal csökkenthetik, ha azt is meghatározzák, hogy a bányavállalkozónak milyen időközönként kell az utakat locsolnia.
Az újranyitás miatt a forgalom is megnő, a recski bánya esetében napi maximum 7 fuvar haladhat át a falun – mondta Holoda.
Ha a lakosság azt tapasztalja, hogy a vállalkozó nem tartja be az engedélyben szereplő feltételeket – legyen szó akármelyik felsorolt problémáról – tegyenek bejelentést a Heves Megyei Kormányhivatalon belül működő bányahatóságnál illetve környezetvédelmi hatóságnál, hívta fel a figyelmet Holoda, aki szerint ez esetben a hatóságoknak hivatalból eljárást kell indítaniuk, és meg kell vizsgálniuk, hogy megsérti-e a vállalkozó az engedélyt – javasolta Holoda.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.Címlapi kép: Recsk, 2014. január 17. MTI/Komka Péter
2023.02.13., hétfő 8:10
Riporter: Szénási Sándor