A tánc mint rehabilitáció
2/01/2021 12:26
| Szerző: Lay Viktória/Klubrádió
Legutóbbi adásunk vendége Tóth Sára mozgás- és táncterapeuta, a Magyar Táncrehabilitációs Alapítvány szakmai vezetője volt.
A kontakt improvizáció egymás érintésére épül. A módszer lényege, hogy a fogyatékossággal élők is megtapasztalják a mozgás örömét, az érintés erejét, és hogy sérültek és épek a tánc, a mozdulatok által is tudjanak kommunikálni egymással. Nagyon fontos ezt a lehetőséget megteremteni, hiszen amellett, hogy a mozgás és a tánc fejleszt, segít a depresszió ellen, de például a demenciával élők állapotát is valamelyest szinten tudja tartani.
Sára, mielőtt elvégezte Alito Alessi iskoláját, pedagógusként és gerincterapeutaként végzett, az új tudást pedig hazatérve ötvözte a régivel. Alessi módszere inkább a lélekkel foglalkozik, illetve azzal, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy a mozgás örömét megtapasztalhassa. Sára pedig onnan közelített, hogy van egyrészről a táncművészet, és van a rehab, mint a gyógytorna például, ha történik egy sérülés, azt hogyan lehet visszaállítani, és ő ezt a kettőt szerette volna összeilleszteni, ezt a kérdést kezdte el feszegetni a szakdolgozatában. Alito módszerét elkezdte vidékre, külnöböző intézményekbe vinni, ahol fogyatékossággal élő gyermekekkel és nem fogyatékossággal élőkkel közös foglalkozásokat tartott, másrészről pedig saját rehabilitációs módszerével olvaszotta össze, amit az idősekre fejlesztett ki. Célja ezzel, hogy az időseknek ne csak a klasszikus módszer legyen elérhető, ahol megadott izomcsoportra vagy betegségre koncentrálnak, hanem olyan órában is részük legyen, ahol például ritmusgyakorlatok is vannak a tánc vonalából, és a hagyományos rehabilitációs fejlesztést is megkapják.
2020. december 28. hétfő 14:00
Szerkesztő-műsorvezető: Lay Viktória