„Köszönjük
Reggeli gyors

"A védőnők sokszor saját pénzen vesznek tintapatront, hogy legalább nyomtatni tudjanak"

14/11/2024 09:44

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

2023. júliusától az állam vette át a védőnői ellátást, de a feladatok elvégzéséhez szükséges feltételeket nem biztosítják kellően. Ha a nyomtató elromlik, kézzel kell kitölteni a dokumentációt, ha az eszközökből fogynak ki, gyakran a védőnőnek saját pénzen kell pótolnia azokat, ha el akarja végezni a feladatát. Szalainé Pintér Boglárka, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) védőnői alapszervezetének vezetője számolt be a problémákról.

2024. november 14. Reggeli gyors - részlet 24.11.14. Szalainé Pintér Boglárka
08:03
00:00

Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, a védőnők maguk takarítják a Galopp utcai rendelőt, miután jogvita alakult ki az újpesti védőnői szolgálatot üzemeltető Honvédkórház és a rendelő ingatlanának tulajdonosa között. A probléma súlyosságát mutatja, hogy eldugult a csatorna és nem működik a vécé.

A lap felidézte, 2023. július 1-től az önkormányzatok által végzett és irányított védőnői ellátást az állam vette át. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a megyei irányító kórházak felelőssége lett a védőnői ellátás biztosítása.

„Amikor megtörtént az átvétel, nagyon hangosak voltak a védőnők, hogy kizökkentették őket a megszokott helyzetükből, nagy volt a bizonytalanság” – mondta a Reggeli gyors csütörtöki adásában Szalainé Pintér Boglárka, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) védőnői alapszervezetének vezetője, hozzátéve, hogy egészen májusig nem is volt tudomásuk az átszervezésről.

„Azok a feladatok, amelyeket addig helyben, az önkormányzatok, vagy korábbi munkáltatók kialakítottak, és működőképesek voltak, akkor vakvágányra kerültek” – mondta.

Az belátható volt, hogy egy ilyen átszervezés időbe telik, egyre kevesebb védőnői panasz érkezett. Megnyugodni látszott a helyzet, majd, már 2024-ben újra megnőtt a panaszok száma, ezúttal azonban többségében nem védőnők, hanem szülők jelezték, hogy gond van, áldatlan állapotok vannak.

Hozzátette, az alapvető feladatok, mint egy fénycső, villanykörte cseréje sem megoldott. Ennél azonban súlyosabb a helyzet, érkezett olyan panasz, hogy az érdemi munkavégzéshez szükséges, jogszabályban minimumfeltételként meghatározott dolgok hiányoznak, ha nem működik a nyomtató, hagyományos módon kell számlát kiállítaniuk. Mások arról számoltak be, hogy az alapvető vizsgálatokhoz szükséges eszközök javítása nem megoldott. Ahol beszerzés egyébként megoldott ott sem nyugodhatnak meg, a beszállítás a megyén belül „többnyire a védőnőre hárul”. „Ez mind az érdemi munkától veszi el az időt. És gyakran a védőnő saját pénzén veszi meg a tonert, a tintapatront, a tesztcsíkot.”

Arra a kérdésre, hogy a védőnőknek milyen lehetőségeik vannak, ha nem tartják elfogadhatónak a munkáltatói elbánást, a szakember elmondta, bár rájuk nem vonatkozik felmondási tilalom, és korábban meg lehetett tenni, hogy egy közeli településre átmegy a munkavállaló, a foglalkoztatás jelenlegi struktúrája szerint ezt már nem, vagy csak körülményesen tudja megtenni, mert az egész megyét egy munkáltató látja el. Így nem tudnak újra elhelyezkedni, ezért Szalainé arra számít, hogy sokan a pályát is inkább elhagyják.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Szalainé Pintér Boglárkával
2024.11.14., csütörtök 7:45
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János