"Három gyerek ellátása kitesz egy teljes munkaidős állást, csak épp nem fizetik meg"
29/10/2024 11:23
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Míg a kormány arra ösztönzi az embereket, hogy vállaljanak minél több gyereket, ellátásukat nem fizetik meg, amelyek túlnyomó részt a nőkre hárulnak. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy Magyarországon körülbelül 17,5 százalékkal kevesebbet keresnek a nők, mint a férfiak – mondta Dr. Csernus Fanni, az Amnesty International Magyarország nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó munkatársa.
Felháborodást okozott egy védőnői kiadvány, hogy a kismamák a szülés előtt gondoskodjanak az apáról is – írta meg a Telex, hozzátéve, hogy a felzúdulást egy, a védőnők által a kismamáknak osztogatott kiadványban szereplő mondat váltotta ki: „Gondoskodjunk előre Apáról is! Nem árt felkészülni otthonra több napi étellel és néhány kivasalt inggel”.
„Mit képzel az a nő, hogy elmegy bulizni a kórházba, szülni meg pihengetni, és éhező férjeket hagy maga után?” – tette fel szarkasztikus nyitókérdését a Reggeli gyors keddi adásának műsorvezetője, Para-Kovács Imre.
„Egy átfogóbb társadalmi probléma, amiről a kiadvány kapcsán beszélünk. Több uniós kutatás is rámutat arra, hogy a háztartási, gyerekgondozási feladatok elosztásának tekintetében Magyarország a tagországok listájának végén áll” – adta meg a tömör választ Dr. Csernus Fanni, az Amnesty International Magyarország nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó munkatársa. Hozzátette, az EU egy 2017-es reprezentatív kutatásából egyértelműen kiderül, hogy a magyarok mintegy 80 százaléka belátja, hogy a nők több időt töltenek ezekkel a feladatokkal. Azonban a válaszadók ugyancsak 80 százaléka úgy is gondolják, hogy ez így van rendjén, míg a férfiak feladata, hogy a fizetett munkát ellássák, hogy pénzt keressenek. A szakember ezt kétségbeejtőnek tartja.
A kormány „családbarátnak” nevezett politikája sem könnyíti meg a nők helyzetét, az üvegplafon a versenypiacról való kiszorulás komoly problémát jelent. Ezzel kapcsolatban Csernus megjegyezte, hogy szerinte ennek nagyon súlyos társadalmi és gazdasági következményei vannak: „Azt ösztönözni, hogy valaki minél több gyereket vállaljon, annak nagyon súlyos következménye az, ahogy az a KSH adataiból is kitűnik, körülbelül 20 százalékkal csökken a foglalkoztatottsági aránya nőknek a harmadik gyermek vállalása után. Ez azt jelenti, hogy ugyanilyen arányban esnek ki a munkaerőpiacról, ami ugyan érthető, hiszen olyan társadalomban élnek, ahol a nemi sztereotípiák ennyire becsontosodtak. Ilyen környezetben három gyerek ellátása bőven kitesz egy teljes munkaidős állást, ezeket a munkákat azonban nem fizetik meg. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy Magyarországon körülbelül 17,5 százalékkal kevesebbet keresnek a nők, mint a férfiak” – mondta, hozzátéve, hogy ez a gazdasági függetlenséget is akadályozza.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi fotó: Pixabay
2024.10.29., kedd 7:42
Riporter: Para-Kovács Imre