"Az alkalmazkodás kényszervállalkozássá válik"
2/11/2021 13:10
| Szerző: Klubrádió/L.Cs.
"Arról kell döntenünk, hogy az éghajlat változását minimalizáljuk, vagy felkészülünk, hogy a különböző éghajlati katasztrófákat el tudjuk viselni" – véli Ürge-Vorsatz Diána, klímakutató, a CEU professzora.
A G20-csoport, ami a 19 vezető gazdaság és az Európai Unió alkotta csoport, hétvégi római csúcstalálkozóján megállapodott, hogy az ipari forradalom előttihez képest 1,5 Celsius-fokra korlátozzák az általános felmelegedést, írta meg az MTI.
Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, a CEU professzora a Klubrádiónak azt mondta, 30 éve még azt mondták, hogy ha nem cselekszünk nagy lesz a baj, ma pedig már ott tartunk, hogy bármit is teszünk, annak hatása lesz. A cél az lenne, hogy az ipari forradalomhoz képest a globális felmelegedést 1,5 Celsius fokon tartjuk. Úgy tűnik, ez a cél már elérhetetlen. "Most arról kell döntenünk, hogy a bajt, jelesül az éghajlat változását minimalizáljuk, vagy abba ölünk iszonyatos energiákat, hogy a következményeket, a különböző éghajlati katasztrófákat el tudjuk viselni" – véli a szakember.
Hozzátette, ha az előbbit választja az emberiség, abból még jól is kijöhet, fejlődhet általa a gazdaság, akár az életszínvonalat is javíthatja, ha azonban elszalasztjuk ezeket, akkor "már csak elszenvedői leszünk" a következményeknek. "Így az alkalmazkodás kényszervállalkozássá válik" – tette hozzá.
A feladat nem egyszerű, a költséghatékonyság okozza a legnagyobb problémát. A pálmaolaj azért lehet korunk leggyakrabban használt olaja, amit főleg feldolgozott ételekhez használnak, mert olcsó. Nagy részben ennek köszönhető, hogy az esőerdőket írtják. Nem azért csinálják például Indonéziában és Malajziában, mert gonosz emberek lennének. Sokkal inkább azért, mert például Európában ezeknek az olcsó importcikkeknek nagy a felvevőpiaca.
Megoldásokban lehet gondolkodni, a megújuló energia, a nukleáris energia biztonságos kiaknázása lehetőségként valóban megvan, de ezek még kidolgozásra váró lehetőségek Ürge-Vorsatz szerint.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2021.11.02., kedd 6:48
Riporter: Dési János