„Köszönjük
Reggeli gyors

Az igazi kérdés, hogy mi történik a gyerekkel, miután bűncselekményt követ el

6/04/2023 14:10

| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna

Harmadával nőtt a 14 év alatti bűnelkövetők száma 2022-ben, Németh Zsolt kriminológus szerint nem kell megijedni a kiugró adattól, az még ugyanis nem jelent tendenciát, mondta a szakértő a Reggeli gyorsban. A gyerek tévedhet, fontosabb lenne arról beszélni, hogyan bánunk vele ezután: a büntető-igazságszolgáltatásnak és a gyermekvédelemnek engednie kéne, hogy a civil szervezetek is segítsenek – mondta a kriminológus.

2023. április 06. Reggeli gyors - részlet Németh Zsolt 2023.04.06.
09:43
00:00

Harmadával nőtt a gyerekkorú, vagyis a 14 év alatti bűnelkövetők száma 2022-ben, nagyobb mértékben, mint a fiatalkorúaké (tehát a 14-18 év közöttieké) vagy a felnőtteké. Kiugró adat még, hogy a gyerekkorúak több esetben követtek el szexuális erőszakot, mint a fiatalkorúak – számolt be a Telex.

Németh Zsolt kriminológus a Reggeli gyorsban azt mondta, a bűnügyi statisztika Magyarországon "output" jellegű: akkor kerül be a nyilvántartásba egy cselekmény – így tehát az elkövetőre vonatkozó információk is – amikor a rendőrség lezárta a nyomozást, az ügyészség befejezte a felülvizsgálatot. Tehát amikor a 2022-es adatsorra nézünk, akkor tudni kell, hogy a statisztikába került cselekmények negyven százaléka jó eséllyel még 2021-ben történt. Sok összetevő játszhat szerepet abban, ha kiugró adatok szerepelnek a nyilvántartásban: ebben az esetben például közrejátszhatott, hogy a járvány miatti lezárások mentálisan megviselték az embereket, a gyerekeket is – magyarázta a szakértő.

Ugyanakkor nem kell megijedni a 33 százalékos növekedéstől, egy év adatai még nem jelentenek tendenciát, önmagukban nem jeleznek semmi bajt. Ha picit távolabbról nézünk a statisztikára, akkor azt látjuk, hogy harminc évvel ezelőtt 10-12 ezer fiatalkorú és négyezer gyerekkorú bűnelkövető volt, ma feleennyien vannak. Arra mindenképpen jó az adatok publikálása, hogy ilyenkor felfigyelünk a problémákra, ez egy alkalom, hogy beszéljünk róluk – mondta Németh.

 
 Fotó: Pixabay
 

Az, hogy a 14 év alatti gyerekek többször követtek el szexuális erőszakot, mint a 14-18 év közöttiek elsősorban a megváltozott médiakörnyezettel magyarázható a kriminológus szerint. A pornó régen tabu, szégyellnivaló dolog volt, ma viszont mindenhonnan ömlik a szexuális tartalom, ott van a közösségi médiában is, hozzáférhető mindenkinek, így aztán a fiatalabb gyerekeket is eléri – fejtette ki Németh. A másik oldalon, az iskolában pedig nem beszélnek nekik arról, hogyan kellene közelíteni a másik nemhez, milyen élmények, milyen veszélyek vannak. "Persze, hogy a gyerekek eltévesztik a dolgot" – mondta a szakértő.

A kriminológus szerint "a gyerek tévedhet, követhet el bűnt, az igazi kérdés az, hogy hogyan bánunk vele utána." Ha a gyerek elkövet valamit, bekerül egy bürokratikus gépezetbe. Jelenleg sem a büntetőigazságszolgáltatás, sem a gyermekvédelem, sem a szakellátás nem tudja "okosan kezelni" a bűnelkövetőket. A javítóintézetek egészen jól működnek – de, hogy valaki odakerüljön, ahhoz ugye már el kellett követni valamit – véli Németh.

Az állam nem mindenható, a civil társadalomnak részt kell vennie a gyerekek rehabilitációjában – mutatott rá a szakértő. A civil szervezetek ugyanakkor nehezen tudnak segíteni, ha nem jutnak be az intézményekbe, nem engedik be a büntetésvégrehajtáshoz. "Pedig csak hagyni kéne az embereknek, hogy segítsenek egymáson" – mondta a kriminológus. 

Az is jó lenne, ha többet tudnánk arról, hogy kik azok a gyerekek, akik bűnelkövetővé válnak, milyen környezetből érkeznek, milyen élmények érik őket, sajnos erre túl kevés az energia Németh tapasztalata szerint. Gyakran felmerül, hogy a szegényebb családokban több a bajkeverő gyerek, ami a szakértő szerint részben azért lehet így, mert a jobb körülmények között élő gyerekek családjai – nagyon helyesen – megpróbálják megoldani a konfliktusokat, elhárítják a büntető-igazságszolgáltatás belépését – mondta Németh.

Nyilvánvaló, hogy ha egy gyerek bűncselekményt követ el, abban van valamilyen felelőssége a szülőknek, az iskolának, a tágabb környezetnek. A probléma megoldását az akadályozza, hogy nem léteznek olyan fórumok, ahol át lehetne beszélni, kinek milyen szerepe van a rehabilitációban – számolt be a kriminológus.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Németh Zsolttal
2023.04.06., csütörtök 8:35
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János