"Az MTA vagyonának eladása több szempontból jogsértő"
21/02/2025 07:30
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Az MTA közgyűlése tavaly decemberben nagyon kicsi többséggel hozott egy határozatot arról, hogy akadémiai vagyonelemeket – 130 milliárd forint összértékben – 80 milliárd forintért eladja. Ezt a határozatot nem támogatja, és sok szempontból aggályosnak tartja az Akadémiai Dolgozók Fóruma – mondta Bán-Forgács Nóra a szervezet képviselője.
Az MTA közgyűlése tavaly decemberben támogatta, hogy a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat irányítása alatt álló tudományos intézetek által használt akadémiai vagyonelemeket eladja. Ám nem mindenki érzi helyesnek, hogy az MTA lemondjon az egykor hozzá tartozó kutatóintézetek ingatlanjairól, és ezzel végképp elfogadja, hogy az állam megfosztotta őket a hálózattól – írja a hvg.hu. Épp ezért pert indítanak az akadémikusok.
„A beadványozója ennek a keresetnek, a felperes az Akadémia egyik tagja, Radnóti Sándor, ebben az Akadémiai Dolgozók Fóruma támogatja, és van egyéb olyan akadémikus is, aki támogatja és csatlakozna a keresethez” – mondta az Esti gyors csütörtöki adásában Bán-Forgács Nóra, az Akadémiai Dolgozók Fórumának képviselője.
Elmondta, az MTA közgyűlése tavaly decemberben nagyon kicsi többséggel hozott egy határozatot arról, hogy a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat irányítása alatt álló tudományos intézetek által használt akadémiai vagyonelemeket – 130 milliárd forint összértékben – 80 milliárd forintért eladja. „Ezt a határozatot mi nem támogatjuk, sok szempontból aggályosnak tartjuk, és több más akadémikus is úgy gondolja, hogy a határozat jogsértő” – jegyezte meg.
Azt is elmondta, hogy nem azt vitatják, hogy a közgyűlés összegyűlt és döntést hozott. Jogi értelemben két része van ennek, tartalmi jogszerűség és eljárási jogszerűség. „Nagyon fontos ezeknek az eljárási szabályoknak megtartása, mert ezek megsértése esetén maga a határozat is érvénytelen. Mi következőket kifogásoltuk: már a kezdetektől hangsúlyoztuk, hogy egy biankó felhatalmazás egy ilyen vagyontömeg átruházására semmis, amíg nem ismerjük az adásvételi szerződés részleteit. Nem tudjuk a fizetési határidőket, nem tudjuk, hogy a kötelezett, vélhetően az állam, hogyan fog teljesíteni, van-e tulajdonjog-fenntartás a teljes vételár kifizetéséig, lesz-e részletfizetési kedvezmény, magyarán úgy hozott döntést a közgyűlés, hogy az adásvételi szerződés részleteit senki nem ismerte. Ezt nem állítja az akadémia sem, ők arra hivatkoznak, hogy nem volt idő ezeket kidolgozni.”
A Radnóti által benyújtott keresetre az akadémiának 30 napja van, hogy érdemi védekezést nyújtson be. A keresetben egyébként azonnali jogvédelmet is kért a filozófus. Magyarán azt kéri, hogy a határozat végrehajtását a per lezárultáig függesszék fel.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2025.02.20., csütörtök 18:23
Riporter: Rózsa Péter