„Köszönjük,
Másrészről

"A Fidesz erőszakos, beavatkozó politikája se nem nemzeti, se nem konzervatív"

20/02/2025 16:46

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Nehéz behatárolni a Fidesz ideológiáját magatartása alapján, hiszen az ahogy a nemzeti kincsekkel bánik, nem tűnik patrióta hozzáállásnak, beavatkozó, erőszakos viselkedésére pedig nem illik a konzervatív jelző – véli Radnóti Sándor esztéta, filozófus, irodalomtörténész. Krekó Péter szociálpszichológus, a Political Capital ügyvezető igazgatója szerint különösen az autoriter hajlamú kormányzatok esetében a társadalomtudományok területén mindig élesebb az ideológiai elvárás.

2025. február 13. Másrészről (2025. február 13., csütörtök 19:00)
50:09
00:00
Műsorvezetők: Rózsa Péter Szerkesztők: Somfai Péter

Bármely szakterületről legyen is szó, annak vagy minden szegmensét az alapokig lerombolja a Fidesz és a helyébe olyan struktúrát, amely neki tetszik. Ha pedig nem tudja lerombolni, akkor a már meglévő mellé épít egy sajátot. „Egészen alpári történetek példázzák ezt a dolgot. Legutóbb az ELTE valamelyik karánál felvételik voltak, a Trefort-kert bejáratánál olyan szórólapokat osztogattak a fideszesek, amelyek arra buzdítják a diákot, hogy ne is az ELTÉ-re jöjjenek, mert annak már amúgy is vége, hanem menjenek a Közszolgálati Egyetemre, mert ott is indul jogászképzés. Ez csak egy példa és a legfinomabb módszerek egyike” – mondta a Másrészről felvezetőjében a műsorvezető, Rózsa Péter. Felidézte a kormányváltást követően indított filozósuspert is. Az eljárást 2011-ben indította az akkori Orbán-kormány elszámoltatási államtitkára, Budai Gyula. A vád az volt, hogy a filozófusok elsikkasztottak 250 millió forintot, mondván, olyan könyvekre kaptak pénzt, amelyeket meg sem kellett volna írni.

Másrészről Radnóti Sándor, Krekó Péter
 
Másrészről Radnóti Sándor, Krekó Péter
Fotó: Klubrádió/Mátyus László
 

„Valóban durva beavatkozása volt ez a politikának, tökéletesen alkalmatlan volt az, aki erre vállalkozott” – mondta a műsor első vendége, Radnóti Sándor. Az esztéta, filozófus, irodalomtörténész, professzor egyike volt azoknak, akik ellen az eljárást indították. Hozzátette, a rendőrség is teljesen értetlenül állt a dolog előtt. „Vajda Mihályhoz odament a rendőrnyomozó, és azt mondta, legyen olyan kedves elmagyarázni, miről van szó, mert ő ezt nem érti, mi itt a bűncselekmény, mi itt a bűntény. Végül lezárultak a dolgok a mi teljes igazunkkal, de az ügy mind bennünket személyesen, mind a diszciplínát rossz fénybe hozta” – összegezte.

Megjegyezte, az emberek többségében ennyi év távlatában csak annyi maradt meg, hogy hatalmas mennyiségű pénzeket „kapartak ki” a filozófusok, azt, hogy ezzel az összeggel milyen nagy kutatócsoport munkáját finanszírozták, aligha. Összességében úgy látja, figyelmeztetés volt az egész humánértelmiségnek, hogy „így járhattok, ha sokat pofáztok”.

Elismerte, a tudományoknak bizonyos kapcsolatot kell tartaniuk a politikával, leginkább a finanszírozás miatt, de a tudományokkal kapcsolatban hozott politikai döntéseket nagyon komoly tudományos vizsgálatnak kéne megelőznie, és az erre épített politikának világnézettől mentesnek kéne lennie.

Mára sokkal durvábban is beavatkoztak a tudományok működésébe, ennek kirívó példája a gendertudomány eltörlése. Ezt megengedhetetlennek tartja Radnóti.

„Itt van egy nagyon ellentmondásos tendencia, ami különösen az autoriter rendszerekben figyelhető meg, egyrészt mindenki, így a politikai döntéshozók is szeretnék, hogy csodálatos tudományos teljesítmények szülessenek Magyarországon, mert akkor mondhatnák, hogy megteremtették a tudomány kellő feltételeit. Másrészről különösen a társadalomtudományok területén mindig élesebb szokott lenni az ideológiai elvárás” – vázolta a műsor második vendége, Krekó Péter szociálpszichológus, a Political Capital ügyvezető igazgatója. Megjegyezte, hogy a természettudományok esetében nem nagyon lehet vitatkozni a valósággal, mert egy idő után elkerülhetetlenné válik a kudarc, és minél hangosabb a vita, annál látványosabb lesz. A társadalomtudományoknál azonban már nagyobb befolyással bír a politikai hatalom.

„Nehéz lenne egy koherens ideológiát rekonstruálni a Fidesz nemzeti, konzervatívnak nevezett, ám se nem nemzeti, se nem konzervatív magatartásából. Hogy nem nemzeti, azt jól mutatja, milyen felelőtlenül bánik a nemzeti kincsekkel, mutatja ezt a műemlékvédelem lerohasztása, ami eleve egy patrióta ügy volna. A másik oldalon a konzervativizmusra semmi nem emlékeztet a Fidesz erőszakos, beavatkozó, az egyik napot a másik naptól élesen megkülönböztető politikájától, hiszen a konzervativizmus lényege az, hogy egyik nap ne különbözzön a másiktól” – foglalta össze a Radnóti.

A műsort a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Másrészről
2025.02.13., csütörtök 19:00
Szerkesztő/Műsorvezető: Rózsa Péter