„Köszönjük
Reggeli gyors

Csak Málta és Magyarország nem ad célzott rezsitámogatást a rászorulóknak

14/02/2023 15:22

| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna

A magyar kormány lenne Európa rezsibajnoka? Míg Európában a kormányok segítenek a megemelkedett energiaköltségek kifizetésében, Magyarország ezen a téren sereghajtó, ráadásul Málta mellett az egyetlen olyan uniós állam, amely nem ad célzott támogatást a rászorulóknak – mondta Darvas Zsolt, a Bruegel Intézet kutatója a Reggeli gyorsban.

2023. február 14. Reggeli gyors - részlet 2023.02.14. Darvas Zsolt
12:53
00:00
Az energiaárak emelkedése miatt Európa összes kormánya különféle intézkedésekkel próbálja segíteni az ott élőket és a vállalkozásokat. Ha összehasonlítjuk Magyarországgal, az jön ki, hogy GDP-arányosan a magyar kormány jóval kevesebbet szán erre a célra, mint más európai országok – derült ki a Bruegel Intézet felméréséből. Magyarország a bruttó nemzeti össztermék 1,1 százalékát fordította rá, ezzel szemben van olyan ország, ahol 7 százalékot szánnak a „rezsivédelemre”. 

Darvas Zsolt, közgazdász, az intézet kutatója a Reggeli gyorsban elmondta, hogy hét csoportba osztották a kormányok intézkedéseit:

  • adócsökkentés
  • kiskereskedelmi árszabályozás
  • nagykereskedelmi árszabályozás
  • rászorulók célzott támogatása
  • állami cégek bevonása
  • többletprofit megadóztatása
  • vállalkozások támogatása

Kiderült, majdnem mindenhol nagy hangsúlyt fektettek a rászorulók támogatására, kivéve két országban, ahol ez elmaradt: az egyik Málta, ahol télen viszonylag keveset kell fűteni, és Magyarország, ahol a vállalkozások sem kaptak igazán támogatást.

Az Eurostat arról szolgáltat adatokat, hogy mennyibe kerül a gáz és a villamos energia, illetve az ipari szektorban az egyes országokban, ezek viszont csúszással jelennek meg: így most 2022. első felére vonatkozó árakat lehet látni, amikor még érvényben volt a teljes körű „rezsicsökkentés”:
Magyarországon volt a legolcsóbb a gáz, a villamos energia pedig a második legolcsóbb volt. Darvas szerint az lesz majd érdekes, amikor a második féléves adatok is kijönnek, de erre még hónapokat kell várni.

A nemzetközi energiaárak tavaly nyáron tetőztek, éppen akkor, amikor a magyar kormány visszavonta a „rezsicsökkentést”, így 2022 augusztusában 2021 nyarához képest tízszeres árakat kellett fizetni. Azoknak, akik kiestek a támogatásból idejük sem volt felkészülni erre (legyenek családok, vállalkozások vagy önkormányzatok). Ez egy előre nem tervezhető óriási költségnövekedést jelentett, hirtelen kellett a takarékoskodásra ráállni – mondta Darvas.

Azóta a nemzetközi árak visszaestek és körülbelül a 2021 nyári árszint háromszorosán vannak. Jelen állás szerint akár vissza is vezethetnék a korábbi intézkedéseket, de „remélem, nem teszik” – mondta Darvas, mivel azok nem ösztönzik a lakosságot takarékosságra.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi kép: MTI/Mohai Balázs

Reggeli gyors/interjú Darvas Zsolttal
2023.02.14., kedd 7:17
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János