„Köszönjük
Reggeli gyors

Csaknem egymillió nyugdíjast hagy a kormány az út szélén

24/10/2024 11:44

| Szerző: Klubrádió

Két év alatt megduplázódott a szegénységi küszöb alatt élő magyar nyugdíjasok száma. Fontos szerepe van az elszegényedésben, hogy még mindig az az inflációhoz kötik a nyugdíjemelést. Hegyesiné Orsós Éva a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában azt mondta, a nyugdíjas szervezetek azt sürgetik évek óta, hogy a leszakadó rétegeknek dinamikusabban emeljék a nyugdíját.

2024. október 24. Reggeli Gyors részlet - Hegyesiné Orsós Éva 2024.10.24.
11:20
00:00
Már 2010-ben - mikor még csak 70 ezer ember tartozott a jövedelmi szegény nyugdíjasok körébe – a szakmai szervezetek lépéseket sürgettek. 13 év alatt azonban hatszorosára nőtt a szegények száma az idősek között. 2022-ben már 285 ezren tartoztak ebbe a körbe, egy évvel később 70 százalékkal ugrott meg a számuk.

Hegyesiné  Orsós Éva megemlítette a rég nem hallott svájci indexálást, mely szerintük egy jobb megoldás volt az idősek jövedelmének szabályozására, ugyanis az az inflációt és az éves átlagos bérnövekedést 50-50 százalékban vette figyelembe. Az elmúlt 10 évben jelentős bérnövekedések voltak, melyek nem kerültek bele a nyugdíjak növekményébe. Mint mondta, a  legrosszabb helyzetben azok vannak, akiknek a nyugdíját 10-15 évvel ezelőtt határozták meg, hisz ők már koruknál fogva nehezen tudnak változtatni a helyzetükön.

Felhívta a figyelmet, hogy növekszik a lakásokban kihűlt idősek száma is, ez is egy red flag kéne  hogy legyen a kormánynak. A jövedelmi szegénység ma azt jelenti, hogy kevesebb mint 168 279 ezer forintból kell megélnie valakinek. a nyugdíjasok körében most félmillió embert érint ez. A nyugdíjas szervezet szerint legalább ennek a rétegnek kellene jelentősebben emelni a nyugdíját. Csakhogy a bérek emelkedése miatt ez a határ most 175  ezer forintra emelkedik majd, ami azt jelenti, hogy

950 ezer nyugdíjas lesz jövedelmi szegény hirtelen.

Szintén intő jel, hogy Magyarország az EU tagállamok között a 25. helyen áll a nyugdíjakra fordított kiadások tekintetében. 2011 és 2023 között az átlagnyugdjíj összege 26,5 százalékkal emelkedett, ami első ránézésre nem tűnik rossznak, ám ha mellétesszük, hogy az átlagbérek 61 a minimálbér 77 százalékkal emelkedett, akkor ebből jól látszik a nyugdíjak leszakadása.

Ráadásul úgy tűnik, az elmúlt években megszokott  évközi nyugdíjemelés és a nyugdíjprémium folyósítása azonban idén elmarad.