Dobozi: Trump szerint a vámok csodafegyverek
4/04/2025 15:28
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Donald Trump egyik rögeszméje, hogy a vámokkal mindent meg lehet oldani, de valójában amellett, hogy a világ többi részének árt, Amerikát is visszavezeti a XVIII-XIX. századba – véli Dobozi István.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, 25 százalékos vámot vetett ki az Amerikai Egyesült Államok kormánya minden külföldi autóra. Donald Trump azt állítja, hogy viszonossági alapon fognak kivetni vámokat az országokra, amivel a másik ország sújtja szerintük az Egyesült Államok termékeit. Trump vámjaival megindította a kerskedelmi háborút, azonban hogy milyen következményekre lehet számítani, azt még mindig csak sejteni lehet.
„Ismerni kell Donald Trump személyiségét, ő nem szereti, ha neki visszacsapnak, nem szereti, ha zsarolják. Emlékezzünk vissza arra, amikor az acél- és alumínium-vámokat kivetette többek között az Európai Unióra is, és erre az Európai Unió válaszul bejelentette, hogy a Kentucky Whiskey-re 50 százalékos vámot vet ki, ahogy a farmerokra, és a Harley Davidsonra is, Trump azt mondta, hogy akkor 200 százalékos italvám jön” – mondta az Esti gyors csütörtöki adásában Dobozi István, a Világbank volt vezető közgazdásza. Hozzátette, „nem a szokásos játékossal” állunk szemben, hanem olyannal, aki kiszámíthatatlan, és erősen visszavág. Dobozi szerint ez a New York-i ingatlanügynök magatartás jellemzi az elnököt.
„Nála két nagyon fontos szempont a döntő. Az egyik a sérelmek, a sérelempolitika, hogy Amerikát kihasználja az egész világ, olyan, mint a malacpersely, mindenki rájuk jár, megvágják őket. A másik a rögeszmék, olyan fixa ideái vannak, amelyek egyébként nem most alakultak ki […], érdekes módon a vámokkal kapcsolatban ugyanolyan dogmatikus nézetei voltak korábban is, mint most. A vámok szerinte csodafegyverek, a vámokkal meg lehet oldani mindent” – mondta. Valójában azonban visszaviszi Amerikát a XVIII-XIX. századba, a merkantilizmus korába.
Szerinte Trump azt hiszi, hogy a vámokkal meg lehet oldani költségvetési hiányt, noha az amerikai GDP mindössze 3 százaléka, „tűszúrásnyi” része a külkereskedelmi mérleg hiánya.
Hangsúlyozta, a gazdasági világválság óta nem látott, és ahhoz képest is súlyos csapás ez a világgazdaságra nézve. A példátlanul széles, 185 országra kiterjedő vámokkal pedig „azt lehet mondani, hogy a szabad kereskedelemnek ezzel vége lett hivatalosan, és olyan új korszak kezdődhet el, amiben vadnyugati alapon, mindenki mindenki ellen van”. Épp ezért közel sem biztos abban, hogy ez gyorsan lecsenghet.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a hanganyag meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.) Címlapi fotó: MTI/EPA/Politico pool/Francis Chung
2025.04.03., csütörtök 18:23
Riporter: Herskovits Eszter