„Köszönjük
Megbeszéljük...

Doros Judit: Az Ilkhez hasonló településeken sokszor a szerencsén múlik, hogy történik-e tragédia

20/04/2023 20:28

| Szerző: Klubrádió/Ivánkai Márk

A csomagtartóban talált kisfiú halála rávilágított arra a problémára, hogy bizonyos térségeket teljesen magára hagyott az állam. "Mintha oda csak életben tartó köldökzsinóron mennének le az alapforintok" – mondta Doros Judit, a Népszava újságírója, aki meglátogatta az ilki kisfiú nagymamáját. A Megbeszéljük című műsorban Doros arról is beszélt, hogy milyen a szociális ellátórendszer az ország szegényebb régióiban. 

2023. április 20. Megbeszéljük-részlet (2023.04.20.) Doros Judit
16:32
00:00

Az ilki tragédia egyszeri eset, de a környéken élők szerint ehhez hasonló tulajdonképpen bármikor és bárhol előfordulhatna abban a régióban – idézte fel Doros Judit, a Népszava újságírója a szabolcsi és borsodi régiókban szerzett tapasztalatait. Szerinte annak ellenére romlik a szociális helyzet ezeken a területeken, hogy aki akar, az tud közmunkát vállalni. A csomagtartóban talált kisfiú halának esetében eleve problémás az a tény, hogy van egy 17 éves leányanyának van három gyereke; például az önkormányzatnak lehetne szerepe abban, hogy egy család se jusson el idáig, akár a szociális körülmények javításával, akár a fogamzásgátlási eszközökhöz való hozzáférés megkönnyítésével.

Doros hozzátette, a kérdéses család még a környék többi családjához képest is extrém esetnek számít. A többi szegény családnál nem volt ennyire durva a helyzet, az újságíró több családdal is beszélt, és találkozott olyan asszonnyal, akinek kilenc gyermeke van, mégis tudja őket nevelni. A település lakói és a faluvezetés is azt mondta, hogy a kisfiú halála elszigetelt eset, és egyébként minden rendben van, mindenki számára elérhető a közmunka. Ugyanakkor Doros szerint pont ez okozhatja a problémát, hogy mivel a többséggel nincs gond, ezért az ilyen extrém esetre nem figyelni oda eléggé az ellátórendszer.

Doros igyekezett utánajárni az egyháznál, hogy hogyan képzik az ellátórendszerben hogyan képzik a nevelőszülőket. Azt a választ kapta, hogy mivel ez egyéni történet, ezért általánosságokról sem nyilatkoznak. Abban a térségben, ahol eleve nagy a szegénység, ott a nevelőszülőtől sem igazán elvárható, hogy maradéktalanul felkészült legyen a gyerekneveléssel kapcsolatban – tette hozzá az újságíró. Doros úgy gondolja, hogy legfeljebb egy vagy két "lépcsővel" védettebb családba tud kerülni egy ilyen gyerek.

A problémát távolabbról nézve látszik, hogy ahol 60-80%-ban zömmel roma a lakosság és a nem roma lakosság nagy része pedig 70-80 éves nyugdíjas, ott sokszor csak az szerencsén múlik, hogy történik-e tragédia – mondta Doros. Az érintettek azt mondják, hogy bizonyos térségeket teljesen magára hagyott az állam – idézte fel. Hozzátette, szerinte  ezekbe a térségekbe mintha csak egy "életben tartó köldökzsinóron mennének le az alapforintok", hogy éppen csak ne boruljon fel a rendszer. Ugyanakkor fejlesztésre vagy előmutató invesztícióra szánható támogatás már nem érkezik ide, mintha csak meg akarnák tartani ezt az állapotot – véli Doros Judit.

Cigánytelep Tiszavasváriban
 
 Bokorra dobott ruhák száradnak Tiszavasváriban, a Széles úti cigánytelepen 2012. december 1-jén. A telepen mintegy háromezer roma ember él.
Fotó: Balázs Attila / MTI
 

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg.

Megbeszéljük/Interjú Doros Judittal
2023. április 20., csütörtök 17:15
Riporter: Bolgár György