„Köszönjük
Reggeli gyors

Egyetemi modellváltás: az érintettek megkérdezése nélkül, fenyegető légkörben, kevés idő alatt

2/02/2021 14:32

| Szerző: Klubrádió/szg

Pécsett és Szegeden is megszavazták az egyetemek úgynevezett modellváltását. Két civil szervezet munkatársa petíciót indított a felsőoktatási intézmeények függetlensége mellett kiállva. Mindketten beszéltek arról, hogy felülről jött a nyomás, hogy az egyetemeket át kell alakítani, rendkívül rövid idő állt rendelkezésre, és szinte egyáltalán nem volt érdemi párbeszéd az érintettekkel. 

2021. február 02. Reggeli gyors - részlet 21.01.27. Mester Zoltán, Makadi Balázs
10:16
00:00

Mester Zoltán, a pécsi Emberség Ereje alapítvány és Makadi Balázs, a szegedi Motiváció Műhely munkatársa városuk egyetemének átalakítása ellen tiltakozó aláírásgyűjtést indított az aHang portálon.

Mester Zoltán azt mondta: magával az alapítványi működéssel szerintük nem feltétlenül lenne gond, de ahogy ezt csinálják, az érintettek megfelelő tájékoztatása, véleményük kikérése nélkül, az elfogadhatatlan. Makadi Balázs hozzátette: petíciót is azért indítottak, hogy ezt egyáltalán meg lehessen beszélni, mert eddig el se jutottak. Ugyanis felülről jött a nyomás, hogy az egyetemek szavazzák meg az alapítványi átalakítást, és nem lehetett vitát folytatni arról, hogy jó-e ez.

Tanévnyitó tanácsülés a Pécsi Tudományegyetem Állam- és
 
Résztvevők a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának (PTE ÁJK) tanévnyitó tanácsülésén Pécsen 2020. szeptember 7-én. Fotó: MTI/Sóki Tamás
 

Mester Zoltán úgy fogalmazott: a szűkre szabott határidő és fenyegető légkör volt az, ami cselekvésre késztette a szereplőket. Jelezte: Pécsett a kari önkormányzat nem kérte ki a hallgatók véleményét. Indult felmérés hallgatók részéről, akik a HÖK munkáját elvégezve maguk készítettek kérdőíveket, összegyetemi plénumot szerveztek, de az alapvető, minimális nyilvánosságot feltételező lépéseket nem a hivatalos fórum tette meg, és „természetesen” az így kapott válaszokat nem is vették figyelembe.

Makadi Balázs felhívta a figyelmet arra, hogy Szegeden nagyon furcsa volt az alapítványi átalakításról szóló határozat elfogadása. Szerinte az nem igaz, hogy az egyetemek kérik a modellváltást. Az idő rövidsége ellenére sok hallgató kinyilvánította a véleményét, náluk a HÖK igyekezett elvégezni az érdekképviseleti munkát, leszavazták a szenátusban erről szóló indítványt, olyan javaslatot fogadtak el, hogy ne legyen modellváltás. Végül nagyon zavaros körülmények között fogadták el az erről szóló határozatot: nem is biztos, hogy a szenátorok tudták, hogy miről szavaznak. Úgy fogalmazott: a rektor „nem igazán tudta elmondani, hogy mi van feltéve szavazásra”, ezért hétfőn a bölcsészkar küldötte beadványt adott be a szavazás megsemmisítésére és új ülés kiírására – várják, hogy ennek mi lesz a vége. Ráadásul ha a kari tanácsok álláspontját képviselték volna a küldöttek, akkor Szeged nem szavazta volna meg ezt a javaslatot. Ez erkölcsileg kifogásolható, több szenátor le is mondott azóta, vagy lemondásra szólították fel – tette hozzá.

Mester Zoltán hangsúlyozta: az a legkevesebb, morális kötelességük is megtenni, hogy morális támogatásukról biztosítsák azokat, akik ezt az ügyet képviselik. Makadi Balázs elmondta: csütörtök délután indult a petíció, és már 8500 aláírásnál tart, és már 56 magyar civil szervezet, hálózat csatlakozott, ami azt mutatja, hogy elég jelentős a társadalmi támogatottsága az ügynek.

A beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: Pixabay

Reggeli gyors
2021.02.02. 07:10
Műsorvezető: Dési János