„Köszönjük,
Megbeszéljük...

Elemző: a Fidesz és a Tisza tábora ugyanúgy távol van egymástól politikailag, mint társadalmilag

5/03/2025 22:09

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

A teljes népességet megnézve a két tábor nagyjából ugyanakkora, de eltérő szerkezetű: a Fidesz nagyon jól áll a nyugdíjasoknál, az alacsonyabb végzettségűeknél és a falvakban, míg a Tisza inkább a fiataloknál, az átlagnál magasabb jövedelműeknél és a nagyobb városokban népszerű, mondta el Pék Szabolcs, az Iránytű Intézet vezető elemzője.

2025. március 05. Megbeszéljük / részlet, Pék Szabolcs (25.03.05.)
14:55
00:00

Pék Szabolcsot, az Iránytű Intézet vezető elemzőjét kérdeztük arról a Megbeszéljük adásában, hogy nagymintás vizsgálatot végeztek három hónapon keresztül 6600 ember megkérdezésével a többi között a pártpreferenciákról.

Elmondta, ez idő alatt volt hat közvélemény-kutatásuk és ezeket fésülték össze. Ekkora mintából több dolgot ki lehet deríteni, például a táborok szerkezete lassabban változik, mint a preferenciák heti-havi szinten.

Azt tapasztalták, hogy a biztos szavazóknál 4 százalékkal vezet a Tisza, ami még nem sok, a választókerületi határok miatt 8-10 százaléknál „dőlhetnének hátra”. Kiemelte: a két tábor ugyanúgy távol van egymástól politikailag, mint társadalmilag, más társadalmi csoportokat fednek le. Nyilván nem lehet kijelenteni, hogy a fideszesek csak ebből, a tiszások csak abból a körből kerülnek ki, de az igaz, hogy a Fidesz nagyon jól áll a nyugdíjasoknál (47 százalék), a fiataloknál viszont csak 14 százalékon. A Tiszánál pont fordítva, ők a fiatalok körében állnak 49, míg a nyugdíjas korúak között 18 százalékon. Egyéb bontásoknál is ez figyelhető meg: az alacsonyabb (8 általános vagy szakmunkás) végzettségű választók zömében inkább a Fideszhez húznak, míg a közepes és magasabb végzettségűek inkább a Tisza Párthoz. A településtípust nézve a fővárost megyei jogú városokat viszi a Tisza, a megyei jogúnál kisebb városokban fej-fej mellett állnak, de a falvakban már dominál a Fidesz. Az is megfigyelhető, hogy az átlag alatti jövedelmű rétegek inkább a Fideszhez, míg a magasabb jövedelműek inkább a Tiszához húznak.

A teljes népességet megnézve a két tábor nagyjából ugyanakkora, de Pék Szabolcs kiemelte, hogy a tiszások aktívabbak: 92 százalékuk ígérte, hogy megjelenne az urnáknál. Ez kiugróan magas arány, ilyet csak a csúcson lévő Fidesz tudott produkálni korábban. A kormánypártnál ez az arány visszaesett 82-re.

Azt is látták a kutatásból, hogyan áll össze a Tisza tábora. A Fidesz szereti mondani, hogy csak ellenzékieket tudott megszólítani az új párt, de ez nem teljesen igaz. Akik ’22-ben az ellenzéki összefogásra szavaztak, azok teszik ki a Tisza-tábor felét, 10 százalék jött a Fidesztől, 250 ezer ember, további 10 százalék összesen a Kutyapárttól és a Mi Hazánktól, és 30 százalék korábbi bizonytalan vagy nem szavazó, szóval Magyar Péter be tudott vonzani olyan szavazókat, akik korábban nem voltak aktívak. A kutató azt is megjegyezte, hogy nagyon magas részvételre számíthatunk: 79 százalék mondta biztosra, hogy részt venne a voksoláson – ez rekord lenne, de hozzátette: egy telefonos kutatásban könnyebb ezt bemondani, mint elmenni az urnákhoz.

Megbeszéljük: Pék Szabolcs
2025.03.05., szerda  16.20
Riporter: Bolgár György