„Köszönjük

Elképzelhetetlen volt eddig, hogy a kormányfő és családja legyen a leggazdagabb az országban

21/12/2024 19:34

| Szerző: Hardy Mihály/Klubrádió

A bukott román Ceausescu-rendszerhez és Vlagyimir Putyin oroszországi rezsimjéhez hasonlította Lengyel László az Orbán-féle világot. A közgazdász-politológus hosszabb interjút adott Hardy Mihálynak, a Klubrádió főszerkesztőjének, egyfajta összegzéseként az itthon és nagyvilágban zajló folyamatoknak. A teljes beszélgetést IDE kattintva vagy a cikkben található lejátszót megnyitva nézhetik meg a Klubrádió Youtube-csatornáján.

Óriási a felelőssége egy-egy ország elitjének, hogy milyen irányba kormányozza a saját államát, vajon kiszolgálja-e a hatalom megtartása érdekében a populista indulatokat vagy távlati célokat igyekszik megvalósítani. Lengyel László a pozitív európai példák között említette a három baltikumi országot, hiszen Litvánia, Lettország és Észtország a rendszerváltás idején, a Szovjetunió széthullásakor messze mélyebbről indult, mint Magyarország. Ma pedig simán felzárkóztak az európai középmezőnyhöz, míg Magyarország egyre csúszik lefelé. Ezt viszont már a társadalmi közeg határozza meg, a magyarországi rendszer lényege, hogy egyedül Orbán Viktor és családja meggazdagodásának a szolgálatába állítottak mindent, akárcsak Putyin Oroszországában, ahol az elnök dönti el, hogy ki emelkedhet fel, ki kaphat a javakból.

Lengyel László magyar jogász, közgazdász, publicista, politológus, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar docense
 
Lengyel László és hardy Mihály Fotó: Mátyus László/Klubrádió
 
 

Vlagyimir Putyin – hangsúlyozta Lengyel László – teljes politikai zsákutcába kormányozta magát a háborúval, mert mostanra az orosz társadalom tőle még egy akármilyen békekötést sem fogadna el, azt a bukás jeleként értékelné. Emiatt nagyon szűkek az Ukrajnával való megegyezés esélyei, ráadásul az orosz agresszió igazi nemzeti egységbe kovácsolta az ukránokat. Ők már sohasem fogadják el, hogy orosz bábállamban éljenek, mint amilyen pl. Belarusz. Ugyanakkor Lengyel László szerint nagyon nehéz kívülről megítélni, hogy mennyire stabil egy-egy diktatúra, hiszen az Aszad-rezsim villámgyors bukása Szíriában rávilágított a rezsim törékenységére.

A hidegháború utáni világ Lengyel László szerint négy pólusra szakadt, ezek mindegyike komoly belső feszültségekkel küzd és nem találja a biztos kiutat a jelenlegi helyzetből. Oroszország vezetése a háborús utat választotta, de Kínát súlyos társadalmi feszültségek, hatalmas jövedelmi szakadékok vágják ketté, az Egyesült Államokban súlyos szimptóma Donald Trump újraválasztása és Európa vezetői is súlyos populista-szélsőjobboldali erőkkel kell, hogy szembenézzenek. A közgazdász-politológus szerint egyelőre nem látszik jele annak, hogy ez a négy hatalmi centrum megpróbálna közös, az együttműködésen alapuló megoldást találni a világ égető problémáira.