Fleck Zoltán a a legújabb Alaptörvény-módosításról: Elemi szégyent érzek, hogy másodrendűként kezelik a nőket
12/03/2025 23:00
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
"Elemi szégyent okoz" az a szövegrész, amelyben az eddig is meglévő "az anya nő, az apa férfi" kitételben megcserélték a sorrendet és a férfi került előre, valamint belerakták a teremtésre vonatkozó összefüggést – fogalmazott Fleck Zoltán a legújabb Alaptörvény-módosításról. Egyikünk se akarja azt a világot, ahol a nőt másodrendű állampolgárnak, szülőgépnek tekintik, ezt lányos apaként kikérem magamnak – tette hozzá.
Az Alaptörvény 15. módosítása a többi között arról szól, hogy az ember vagy férfi, vagy nő („a teremtés sorrendjével egyezően”), benne van a készpénzhasználat joga, a gyermekvédelem, ami minden más alapvető jogot megelőz, a magyar állampolgárság felfüggesztése többes állampolgároknál, ha úgymond veszélyeztetik a nemzetet, és tilos a kábítószer előállítása, terjesztése az országban.
Fleck Zoltán jogszociológus minderről az Esti gyorsban azt mondta: az ember már nem szívesen nyúl ilyen színvonalú szövegekhez, meglehetősen elkeserítő, hogy megint ilyen pótcselekvésekhez fordul a politikai irányítás. A szöveg irányultsága atavisztikus, a Bibliára utalás olyanná teszi az alaptörvényt, mintha 300 évvel ezelőtti, a modernitást megelőző, teokratikus állam megvalósulása íródna bele. Olyan közösségi értékek szerepelnek benne, amelyek hazudnak a magyar társadalomról, annak múltjáról és a Nyugatról is, amelynek csak veszélyeket tulajdonítanak. Nem alkotmányjellegű szöveg, nem inspiratív, hanem megfélemlítő, visszahúzó és a múltba révedő – összegezte.
„Elemi szégyent okoz” az a szövegrész, amelyben az eddig is meglévő „az anya nő, az apa férfi” kitételben megcserélték a sorrendet és a férfi került előre, valamint belerakták a teremtésre vonatkozó összefüggést – fogalmazott Fleck Zoltán. „Egyikünk se akarja azt a világot, ahol a nőt másodrendű állampolgárnak tekintik”, és itt nemcsak a nemi átalakításról van szó (ami a kormány magyarázata), hanem arról, hogy szülőgépként kezelik a nőket, amit „lányos apaként kikérek magamnak” – tette hozzá.
Kettős állampolgárok
„Ha azt állítom, hogy ez az Alaptörvény-módosítás elvakult hülyeség, semmi értelme, a diktatúra megalapozása, és a beszélgetés kedvéért tegyük fel, hogy a USAID-től kapok valamilyen pályázati pénzt, ön pedig külföldi újságíró, az már elég lenne ahhoz, hogy legalább ideiglenesen felfüggesszék a magyar állampolgárságot és kiutasítsanak” – jegyezte meg a példa kedvéért. Ez félelemkeltő dolog, de alapvetően súlyos jogsértés, mert akinek kettős állampolgársága van, az magyar állampolgár is, és a magyar hatóságokkal szemben magyar állampolgárként érvényes az a szabály, hogy senki nem utasítható ki abból az államból, ahol ő állampolgár – ismertette.
Feltételezhető, hogy a „drága jogalkotó” fejében konkrét személyek vannak, tehát valakikkel ki akar babrálni, és ehhez nem átallja az Alaptörvény szövegét módosítani. Másrészt az is elképzelhető, hogy ezen keresztül a nem kettős állampolgárokban is félelmet lehet kelteni, vagyis nem annyira a célzott kör a fontos, hanem a tartalom. Vagyis aki veszélyezteti Magyarországnak a kormány által értelmezett szuverenitását azzal, hogy kritikusan „pofázik”, és ehhez külföldi forrást vagy médiumot vesz igénybe, az akkor olyasmi, amire régen azt mondták, hogy „áruló”, régi reflexeket akarnak megmozdítani. A szakértő szerint a félelemkeltés a lényeg, rossz úton járunk, ha racionális okokat próbálunk keresni.
Műsorvezetőnk ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a módosítás szerint a háborús veszélyhelyzethez nem kell majd kétharmad, vagyis akár kisebbségi kormányként is fenntartható lesz. Ez politikai szempontból valóban racionális – értett egyet a szakértő, hozzátéve: egy teljesen más összetételű országgyűlésben is fenntartható lenne ez a rendkívüli állapot.
Az is szerepel a módosításban, hogy a kormány nem térhet el veszélyhelyzetben sem a hatályos törvényektől, csak ha kétharmada van. Fleck Zoltán erre úgy reagált: ezt eddig is rendeletekkel oldották meg. Sőt, nagyobb felhatalmazást kap a kormány a rendeletalkotásra, hiszen nem kell hozzá a parlament jóváhagyása, ezt törli a módosítás. Vagyis egy rendkívüli helyzetben a kormány rendeletalkotási joga gyakorlatilag teljesen korlátlanná válik.
Mi van a készpénzzel?
A készpénzhasználat garantálása a szélsőjobboldali Mi Hazánk mániája, és ezzel vélhetően a párt reménybeli szavazóinak megszerzésére tett kísérlet a kormánypárt részéről – vélekedett műsorvezetőnk. A jogszociológus elmondta, a készpénzhasználatot igazából nem veszélyezteti semmi, a gazdasági egységek nem akarnak vásárlókat veszíteni, ez csak „ideológiai ballaszt”.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
(Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)