„Köszönjük
Esti gyors

Godotra és a külpolitikai fordulatra várva - Selmeci János jegyzete

20/10/2023 18:03

| Szerző: Selmeci János/Klubrádió

"Az ugyanis, hogy a kormánypárt már a legközelebbi szövetségeseit is elvesztette, hogy egyetlen európai parlamenti frakciónak sem tagja, az hogy nem jönnek az uniós források, az hogy a magyar egyetemisták és kutatók kiesnek az európai vérkeringésből nem csak a magyar kormánynak, hanem en bloc Magyarországnak rossz."

2023. október 20. Esti gyors - részlet (2023.10.20. Selmeci János jegyzete)
02:55
00:00

A magyarok nem szeretik Vlagyimir Putyint, még a Fidesz szavazók többsége sem. Bár a magyar közvélemény a térség országaihoz képest kiugróan Ukrajna és Amerika kritikus, az erre vonatkozó kutatások szerint semmiképp sem mondható oroszpártinak. Ellenben a NATO tagságot, és a katonai szövetség bővítését a választók nagy többsége támogatja. Amikor a magyar miniszterelnök akadályozza ezt, miközben a magyarok többsége szerint is háborús bűnös orosz elnök társaságában, az uniós szövetségesek fájdalmas hiányában mosolyog, vagy éppen izeg-mozog, alighanem szembe megy a saját választói, és a magyarok többségének akaratával is.

Bár a különutasság, a brüsszeli kritika, főleg a migráció kérdésében egy ideig kifizetődő lehetett a kormánypártok számára, és nem feltétlenül csak belpolitikai vonatkozásban, mióta Oroszország megtámadta Ukrajnát, a magyar külpolitika továbbra is kurucos, olykor az árulás gyanúját keltő viselkedésének a magyar kormány, és pláne Magyarország polgárai számára az égvilágon semmi haszna nincs, kára viszont annál több.

Az ugyanis, hogy a kormánypárt már a legközelebbi szövetségeseit is elvesztette, hogy egyetlen európai parlamenti frakciónak sem tagja, az hogy nem jönnek az uniós források, az hogy a magyar egyetemisták és kutatók kiesnek az európai vérkeringésből nem csak a magyar kormánynak, hanem en bloc Magyarországnak rossz. Az, hogy az orrba-szájba vétózó miniszterelnököt egyre többször kerülik ki az uniós döntéshozatalban, és részben miatta is merült fel a kisebb uniós országok számára iszonyúan fontos konszenzusos döntéshozatal eltörlése, megint csak minden magyar (sőt szlovák, cseh, bolgár, máltai, stb.) polgár számára szörnyű fejlemény. Arra pedig, hogy a NATO bővítés akadályozása, és a szükségesnél bizonyosan sokkal barátságosabb viszony Oroszországgal középtávon akár mindannyiunk biztonságát is veszélyezteti, gondolni sem szeretnék, csak reménykedek benne, hogy Orbán Viktor felhívta és biztosította szövetségeseit arról, hogy megbízható partner, és hogy nekik legalább elmagyarázta, hogy mit csinál.

Mert én egyáltalán nem értem, racionális magyarázat a magyar külpolitikára most már nincs, a megváltozott uniós hozzáállás miatt a kormány már a saját szemétdombján sem kapirgálhat úgy, ahogy akar.

De még nem késő. A miniszterelnök félreteheti személyes szempontjait, érzelmeit, elgondolkodhat azon, hogy mi a jó az országnak, amit nyilvánvalóan szeret, és mi az érdeke az embereknek, akiknek a képviseletére felesküdött. Rá kell, hogy jöjjön, hogy a külpolitikai irányváltás mindannyiunk érdeke.

Ha viszont arra jut, hogy az övé nem, akkor nagyon nagy baj van.

Selmeci János lapszemléje az Estigyors 2023. október 20-ai adásában hangzott el.