Gyöngyösi: A Jobbik és a Fidesz az európai politika szempontjából helyet cserélt egymással
28/10/2021 19:20
| Szerző: Klubrádió/szg
Gyöngyösi Márton, a Jobbik európai parlamenti képviselője azt mondta: sok víz lefolyt a Dunán az elmúlt évtizedben, és nyugodtan kijelenthető, hogy a Jobbik és a Fidesz az európai politika szempontjából helyet cserélt egymással. Közölte: valóban van olyan kitűzött cél, hogy csatlakozzanak az Európai Néppárthoz, „ez tenné fel a Jobbik néppártosodására a koronát”, de a csatlakozási szándékot még nem fogalmazták meg hivatalosan, megvárják a választás alakulását.
Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Karmelita kolostorban fogadta Marine Le Pent, a francia szélsőjobboldali francia Nemzeti Tömörülés (korábban Nemzeti Front) elnökét. Felmerült, hogy új szélsőjobbos csoportot hozzanak létre a Le Pen-féle párttól a Fideszig is részt venne. Jó néhány évvel ezelőtt a Jobbik is szeretett volna csatlakozni a Le Pen-féle frakcióhoz, de nem vették be.
Helycsere
Ehhez képest már egészen más világ van, arról kérdeztük Gyöngyösi Mártont, a Jobbik európai parlamenti képviselőjét, hogy be akarnának-e kerülni egy ilyen társulásba. Azt mondta: sok víz lefolyt a Dunán az elmúlt évtizedben, és nyugodtan kijelenthető, hogy a Jobbik és a Fidesz az európai politika szempontjából helyet cserélt egymással. A Jobbik 7-8 éve tartó folyamat eredményeként jobbközép, konzervatív pártként definiálja magát, és nem tekint úgy a Nemzeti Tömörüléshez hasonló pártokra, mint akikkel bármilyen szinten együtt kellene működnie. Orbán viszont az európai mainstreamből és a Néppártból eljutott addig, hogy „jelentéktelen, súlytalan államok vezetői” és szélsőséges politikusok adják nála egymásnak a kilincset; ez jól mutatja, hogy hol tart a magyar diplomácia és hol tart ő – jegyezte meg.
Néppárt
Kijelentette: valóban van olyan kitűzött cél, hogy csatlakozzanak az Európai Néppárthoz, „ez tenné fel a Jobbik néppártosodására a koronát”, de ezt a csatlakozási szándékot még nem fogalmazták meg hivatalosan. Egyrészt a jövő tavaszi országgyűlési választásra koncentrálnak, másrészt a Fidesz kiebrudalás csak nemrég volt, és a KDNP még ott van. Bár „önálló pártként magyar politikai szemmel nehezen értelmezhető”, Semjén Zsolt nemrég ellátogatott egy kongresszusukra, és erősíteni akarja a pozícióit.
Szerinte az, hogy a demokratikus ellenzékkel közösen végigmegy az előválasztási folyamaton a Jobbik, és koalíciós kormányzásra készül, önmagában jól mutatja, hogy mi a különbség a Fidesz és az ellenzéke között. De ezen végig kell menni, le kell váltani a kormányt, és akkor változhat a felállás a Jobbikkal szemben. A politika pragmatikus műfaj, meg kell mérettetni. Mindenki nézi külföldről, hogy alakulnak a magyar választások, és ehhez igazítja a stratégiáját. Szerinte, ha a Fideszt sikerül leváltani, akkor ezek az akadályok gyorsan elgördülnek.
Változások
Amikor korábbi szélsőséges kijelentéseire és a párt változására terelődött a szó, Gyöngyösi azt mondta: ez egy folyamat, és ha valaki hitelesen, kitartóan képviseli, akkor egy idő után „átmegy”. A Jobbik nincs egyedül azzal, hogy sokat változott az álláspontja, a változás iránya nagyon fontos.
Szóba került, hogy mennyire támogatja a többi ellenzéki képviselőt abban, hogy a magyar kormányt felelősségre kell vonni a jogállami normák megsértése miatt. Gyöngyösi azt mondta , ez nagyon nehéz kérdés, én nem titkolja, hogy maguk között is nagyon sokat beszélgettek erről, mert vannak hangsúlybeli különbségek. A korrupció elleni küzdelemben ugyanazt képviselik, de sokáig volt egy fajta vacillálás, hogy a szankció mennyire lehet kontraproduktív, hiszen azzal Orbán Viktor a Brüsszel-ellenes retorikát próbálja erősíteni. Szerinte ez nem nagyon működik Magyarországon, mert az emberek tudják, hogy az Európai Uniónak mi a baja Orbánnal és kormányával, és hogy az EU-nak vannak szabályai, köztük a jogállamiság és a demokrácia melletti elköteleződés. Ha ezeket nem tartják tiszteletben, az nem várható el, hogy ez a közösség egy jogállamiság útjáról letért rendszert finanszírozzon. Ráadásul ez nem a magyar kormányra van kihegyezve, kötelezettségszegési eljárásokat indítanak más országokkal szemben is. „Ez nem a magyarok elleni, hanem egy despotikus kormányzat elleni küzdelem” - fogalmazott.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi kép: MTI/Koszticsák Szilárd
2021. október 28., csütörtök 17:05
Műsorvezető: Bolgár György