Ha Palkovicson múlik, nincs C-vitamin?
5/06/2019 15:17
| Szerző: Klubrádió
A minisztérium szerint alapkutatás helyett inkább alkalmazott kutatásra kellene komolyabb összegeket fordítani. Mi az alapkutatás, vannak-e, voltak-e kézzelfogható eredményei Magyarországon – erről beszélgettünk Falus András akadémikussal, aki a C-vitamint, a vulkán-előrejelzést és a poloskák megállítását is említette.
Az alapkutatásban az alap majdnem fosztóképző – mondta, hiszen unalmas, poros dolognak látszik annak a szemében, aki nem ismeri. Pedig az atomfizikától a földmozgásokig, a vulkánoktól az űrkutatásig nagyon sok minden motiválja ezeket a tudományos vizsgálódásokat. A társadalom érdeke a hasznosítás, ezt jól-rosszul eldönti a politika, ez korábban is így volt.
Arra a korábbi hallgatói kérdésre, hogy egy ilyen szegény ország, mint Magyarország miért fordít komoly pénzt alapkutatásokra, elsőként elmondta: június 4-én tudta meg, hogy a martonvásári mezőgazdasági kutatóintézetben kidolgoztak egy poloskacsapdát. Tudjuk, a múlt évben volt egy szörnyű poloskainvázió, minden tele volt ezekkel a „nem túl rokonszenves” ízeltlábúakkal. Van egy alapkutatás, a feromonokkal kapcsolatban, amely a párzási hívójeleket vizsgálja szagokon keresztül. Ez talán elsőre a hétköznapi élettől elrugaszkodottnak tűnhet, de a martonvásári kutatóintézet a világon először kidolgozott egy olyan eszközt, amely ilyen feromonokkal odacsalja és kelepcébe zárja a poloskákat.
Falus András elmondta: 2004-ben adtak orvosi Nobel-díjat a szaglóreceptorok felfedezéséért. Ma már ki lehet dolgozni olyan kisméretű molekulákat, amelyek ezekhez a receptorokhoz kötődnek, és például ízeltlábúaknak is vizsgálják a szaglását. Ezzel akár súlyos mezőgazdasági károkat okozó rovarok irtását is lehet végezni.
Beszélt arról is: nincs olyan, hogy valamit csak Magyarországon vizsgáljanak, mert minden kutatás teamekben, országok, de akár földrészek távolságában valósul meg. A szabadalom, a haszon, amely megnyilvánul egy levédett termékben, közös, és minket is érint.
Példaként említette Szent-Györgyi Albertet, aki magyarországi munkája során, a szegedi paprikából végzett kísérleteivel jött rá, hogy az aszkorbinsav olyan fontos redukáló funkciót lát el, amely nagyon sokat segít a vérkeringés, az erek állapotának javításához, és amelynek hiánya okozza a skorbutot.
Újabb magyar, alapkutatással kapcsolatos példaként azt is közölte Falus András, hogy Wigner intézetben egy űrből a földre érkező részecskével dolgoztak, amire elsőre rá lehet mondani, hogy miért kell ehhez drága infrastruktúra, drága műszerek. De kiderült, hogy ezt a mérést felhasználva hegyoldalak, vulkánok belsejét lehet vizsgálni soha eddig még nem látott módszerekkel, vulkán-előrejelzéseket lehet tenni. Egy japán munkacsoport azonnal bejelentkezett a Wignernél – tette hozzá.
Az Akadémia készülő államosítására azt mondta, ez őrültség, a magyar tudomány tönkretétele évtizedekre.
A beszélgetést a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg!
2019. június 4., kedd 19h
Műsorvezető: Neuman Gábor