Pont úgy működik, mint a bezzeg intézmény, mégis szétvernék
27/02/2019 07:14
| Szerző: Klubrádió
Az MTA kutatóhelyei ugyanúgy funkcionálnak, mint az az intézethálózat, amivel a hazai műhelyek működésének átalakítása mellett érvel Palkovics László innovációs miniszter – mondta a Klubrádióban Sarkadi Balázs, az MTA rendes tagja. Arról is beszélt, szerinte nem a tárcavezető korábbi kutatói tiszteletdíjával van gond, hanem azzal, hogy függetlennek nevezett tudományos tanácsadója jelentős pénzeket vesz fel a minisztériumból. Arról is beszélt, bár az MTA kutatóhálózata sikeres és hatékony, a menedzsmenten még van mit javítani.
Az orvos, biokémikus egyetemi tanár azt azonban már összeférhetetlennek tartja, hogy Palkovics fő tudományos tanácsadója, Grüner György független kutatóként lép fel, miközben pénzt kap a minisztériumtól. Sarkadi Balázs megjegyezte, ezt külföldi magyar kutatók is szóvá tették egy, a miniszterelnöknek írt levélben.
Mint az akadémikus mondta, a kormányfőhöz fordulók nagyon komoly levélben jelezték, hogy nagyon nem értenek egyet azzal, amit Grüner György képvisel, valamint arra kérték Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy állítsa le a Magyar Tudományos Akadémiával szembeni akciót, mert az nem szolgálja a magyar kutatást és a magyar innovációt, viszont óriási kárt tud tenni.
Épp az ellenkezője
A professzor szerint a kutatóhálózat átalakításának kormányzati szándéka nehezen érthető, figyelembe véve az akadémiai intézetek eredményeit. Palkovics miniszter a Magyar Tudományos Akadémia intézethálózata kapcsán korábban arról beszélt, a mostani struktúrákat érdemes felbontani, kisajátítani, mert nem teljesítenek jól.
Sarkadi Balázs szerint azonban a miniszter által, az álláspontja igazolására bemutatott anyag épp azt mutatja, hogy az akadémiai intézethálózat a leghatékonyabb magyar kutatórendszer, amely nemzetközileg is elismert és beágyazott, ráadásul a ráfordított pénzhez képest nagyon jelentős teljesítményeket mutat fel. Tehát semmi nem indokolja, hogy éppen ezzel a rendszerrel kellene kezdeni az innovációs szektor átalakítását – tette hozzá.
Ugyanolyan, de jobban kellene vezetni
Sarkadi Balázs a kormányzat által felhozott külföldi példákra is kitért. Szerinte az MTA most pont úgy működik, mint az a németországi Max Planck Társaság, amelyre a miniszter előszeretettel hivatkozik.
Ez egy olyan független non-profit kutatóhálózat, amely körülbelül 80 intézetet működtet, a tudományos műhelyeiben pedig elsősorban felfedező, vagyis alapkutatásokat végeznek – amit Palkovics László Magyarországon épphogy vissza akar szorítani – az eredményeiket pedig igyekeznek az alkalmazott kutatásoknál felhasználni. Mégis, a német kutatóhelyek költségeiket 99 százalékban állami vagy magán támogatásból fedezik, a működési kiadásaik alig 1 százaléka származik a felfedezésekből befolyó pénzből – hangsúlyozta Sarkadi Balázs.
Bár az MTA hálózata hasonló struktúrában működik, mint a Max Planck Társaságé, a németországi menedzsment jobb, mint a magyarországi – tette hozzá az akadémikus.
A Klubrádiónak nyilatkozó professzor szerint a nemrégiben összevont nagy kutatócentrumok profi irányítást igényelnének, olyan vezetést, amely a tudomány érdekeire figyel, de közben képes pénzügyi, gazdasági szempontból is értékelni az eredményeket. Erre jelenleg csak nagyon kevéssé képesek ezek az intézetek – fogalmazott Sarkadi Balázs akadémikus.
2019. február 25., hétfő 09.00h
riporter: Szénási Sándor