Hogyan lehet ketten írni egy mondatot?
20/03/2020 08:49
| Szerző: Warholik Zoltán/Klubrádió
"Egyedül nem megy" – hangzik el a héten oly gyakran a Klubrádióban, adománygyűjtő akciónk kapcsán. Ugyanezt a klasszikus idézetet elmondhatják a csütörtöki Ötös vendégei is. Vendégünk volt telefonon: Gryllus Dániel, aki éppen 50 éve muzsikál "Kalákában" és négy napja már kétszeres Kossuth-díjas. Tóth Judit és Cs. Németh Lajos 59 éve elválaszthatatlanok - színpadon és magánéletben egyaránt, ráadásul mindketten az elmúlt hetekben ünnepelték 80. születésnapjukat. A leghosszabb ideje együtt élő magyar színészházaspárt is telefonon köszöntöttük. Majd Győrei Zsolt és Schlachtovszky Csaba volt velünk a műsor második órájában, akik minden könyvüket, drámájukat és színpadi műveiket is közösen jegyeznek. Hogyan működik páratlan munkaszövetségük? Ezt is megtudhattuk az Ötösben.
Szintén telefonon volt velünk a Tóth Judit - Cs. Németh Lajos színészházaspár, akik idén töltötték 80. életévüket, ráadásul ebből a 80-ból 59-et együtt. A Színművészeti Főiskolán (ma már egyetem) ismerkedtek meg, ott szerettek egymásba, és azóta is elválaszthatatlanok. Bár hivatásuk sokszor szólította őket más-más városba, mégis gyakran volt lehetőségük a színpadon is együtt játszani. Mindketten számtalan film- és sorozatszereppel is büszkélkedhetnek, de a hangjukat is ismeri az egész ország, hiszen pályájuk során rengeteg világsztárnak kölcsönözték azt, szinkronmunkáikban.
Cs. Németh Lajos egy szívmelengető történetet is elmesélt: tájelőadásról hazatérve egy taxis a hangjáról ismerte meg, és egy harminc évvel korábbi színpadi alakítására is emlékezett.
Szó volt sportról, hiszen Cs. Németh Lajos szenvedélyesen teniszezett, fogatot is hajtott, illetve rendszeres résztvevője volt a SZÚR-oknak (Színész-Újságíró Rangadó) is. Tóth Judit pedig egész életében táncolt, és még a Dallast is úgy nézte annak idején, hogy közben tornázott. Talán ennek is köszönhető mai napig tartó fittségük - bár Judit saját bevallása szerint ma már nem bírná azt a tempót, amit fiatalon, amikor előfordult, hogy egyidejűleg játszott Debrecenben és forgatott még aznap éjjel Budapesten, akár három órányi alvásokkal. De így készülhetett el a klasszkus Mici néni két élete című film, mellyel berobbant, olyan partnerek oldalán, mint Kiss Manyi, Páger Antal és Mezei Mária.
Az Ötös második órájának vendége egy szerzőpáros volt: Győrei Zsolt és Schlachtovszky Csaba, akikkel nemrég megjelent kötetükről, a Magyariné szeretőjéről is beszélgettünk, amely Hatvani István, azaz a “magyar Faust” történetét dolgozza fel sajátos nyelvezettel.
Zsolt és Csaba hatéves koruk óta a legjobb barátok, pályafutásukat iskolai paródiák írásával és előadásával kezdték. Később a szegedi egyetem bölcsészkarán komolyabbra fordult a dolog, itt már saját színtársulatot szerveztek, amelynek a Pitymalló Kesely nevet adták.
Számtalan színpadi művet és két regényt is jegyeznek együtt. Beszélgettünk módszertani kérdésekről, a régies nyelvezet mai köntösbe öltöztetéséről, csintalan szójátékokról, kabaréról, és persze arról, hogyan lehet ketten írni egy mondatot.
2020. március 19. csütörtök 10:00
Szerkesztő-műsorvezetők:
Barna Zsuzsanna és Warholik Zoltán