Horizont program nélkül: "Olyan kutatóról még nem hallottam, aki ne a kormányt okolná"
14/09/2023 17:15
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
A modellváltó egyetemek kizárása a Horizont Európa kutatási programból az egész magyar felsőoktatást hátrányosan érinti. A külföldi partnerek elfordulnak az országtól, inkább nem kockáztatnak. Zajlik a kutatók elvándorolása, de ennél is rosszabb, hogy a fiatalok már egyetemre is külföldre jelentkeznek – mondta Orosz Ferenc, az MTA doktora, az Akadémiai Dolgozók Fóruma Egyesületének elnökségi tagja a Reggeli gyorsban. Az ő ismeretségi körében nincs olyan, aki az Európai Uniót okolná a kialakult helyzet miatt.
"A magyar tudományos közösség kitiltása az uniós finanszírozású pályázatokból olyan, mintha lekapcsolnák Magyarországot az európai mobilhálózatról" – mondta a Horizont Európa programból való kiesésről Kemenesi Gábor, virológus a minap Népszavának. Ezzel óriási „ütést” kapott a hazai tudomány, az elmúlt évtized egyik legnagyobb tudományos krízisét éljük – tette hozzá.
Már az év elején volt, aki a "magyar felsőoktatásra dobott atombomba"-ként írta le annak a döntésnek a várható hatásait, amit még tavaly december közepén hozott az unió állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács, miszerint megakadályozza, hogy a magyarországi alapítványi fenntartású egyetemek az Erasmus- illetve Horizont programban a továbbiakban részt vegyenek. Legalábbis addig, amíg nem biztosítják a források átlátható kezelését, a független működést – ezzel kapcsolatban az elmúlt fél évben számtalanszor tárgyalt Navracsics Tibor az Európai Bizottsággal ennél jóval konkrétabb vitás pontokról.
Kemenesi elmesélte a Népszavának, hogy az utóbbi időben olyan nemzetközi együttműködési programok is elkezdtek akadozni, amelyekről még 2022 december 15-e előtt kötöttek megállapodást, pedig elvileg ezeket nem érinthetné a döntés. Sőt, olyan is előfordul, hogy a magyar felete egyszerűen kiteszik – ez történt egy olyan rovarok által terjesztett betegségekkel foglalkozó nemzetközi hálózati program esetében is, amiben Kemenesiék részt vettek. Aztán egyik pillanatról a másikra már nem.
Az egész felsőoktatással szemben bizalmatlanok
Az Erasmusról jóval több szó esett az elmúlt fél évben, mert az megfoghatóbb az emberek számára. A Horizontból való kizárás ugyan kevesebbeket érint, de annál fajsúlyosabban. Abban bízom, hogy Kemenesi szavaira – aki a járvány alatt széleskörben ismert lett – sokan felkapják a fejüket – mondta Orosz Ferenc, biokémikus, az Akadémiai Dolgozók Fóruma Egyesületének elnökségi tagja, az MTA doktora a Reggeli gyorsban. Valamit magára adó kutató nem létezhet nemzetközi kapcsolatok nélkül – tette hozzá.
A modellváltó egyetemek gyakorlatilag "álmagánosításon estek át és elvesztették a függetlenségüket", a külföldi partnerek pedig nem is bogarásszák azt, hogy melyik intézmény alapítványi fenntartású és melyik nem – szóval az egész magyar felsőoktatással szemben bizalmatlanná váltak – magyarázta Orosz. Itt tehát nem is arról van szó, hogy valamilyen uniós direktívának engedelmeskednek a partnerek, hanem arról, hogy próbálják kerülni a kockázatokat – mondta a biokémikus.
Egyelőre a volt akadémiai kutatóhálózatot kevésbé érinti ez a negatív hatás – Orosz arra tippel azért, mert az mégis jobban megkülönböztethető az egyetemektől, ugyanakkor előbb-utóbb a kutató szerint őket is utoléri.
Elvándorolnak a fiatalok
Az elmúlt időszakban tovább romlottak mind az egyetemi, mind a kutatói szféra dolgozóinak anyagi körülményei, hiszen az infláció ellenére nem kaptak semmilyen kompenzációt – mutatott rá Orosz. Így pláne fontos kiegészítést jelentett a nemzetközi pályázatokon való részvétel. Az egzisztenciális és az intézményi bizonytalanság már évek óta arra készteti a kutatókat, hogy inkább külföldön folytassák a munkát. Ami még rosszabb, hogy a fiatalok eleve, már egyetemre sem Magyarországon járnak – mondta az MTA doktora.
A mérhetetlen károkozás egy-egy pillanat alatt meg tud történni, a regeneráció viszont nagyon sokáig tart – magyarázta Orosz, aki a Brexittel példálózott. Az Egyesült Királyság csak most tudott megegyezni az EU-val arról, hogy az angol kutatók visszakapcsolódhassanak a Horizont-programba. Az elmúlt években számos angliai tudós tette át a székhelyét a kontinensre, hogy folytatni tudja a munkát.
A kormányt okolják a kutatók
Orosz, az Akadémiai Dolgozók Fóruma tagjaként elsősorban azokkal van kapcsolatban, akik kritikusan viszonyulnak a kormány kutatáspolitikájához, tehát nem akart általános következtetést levonni, azt azonban elmondta, olyat még nem hallott, hogy egy kutató az Európai Uniót okolná a kialakult helyzet miatt.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi kép forrása: A Horizon Europe Facebook-oldala.
2023. szeptember. 14., csütörtök, 7:33
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János