Itt a vége – Már láthatók a növekedés korlátai
28/02/2020 10:43
| Szerző: Klubrádió
Egyedülálló mértékben nőtt a magyar gazdaság – állapítja meg legfrissebb országjelentésében az Európai Bizottság. Ez nagyrészt az uniós forrásoknak köszönhető.
Nincs nagy meglepetés az EB országjelentésében. Az Európai Unió gazdasága évek óta folyamatosan bővül, így Magyarországé is. Az előbbi 1-1,2 százalékra, az utóbbi 4 százalék fölöttire tehető. A magyar növekedésben kulcsszerepe van az uniós támogatásnak, de már látszanak a korlátok – állapítja meg a jelentés. Ezek közül a legfontosabb a képzett munkaerő hiánya. Ez akadályozza az innovációt, a termelékenységet fokozó beruházásokat. A magyar kormány az alacsony képzettségű munkaerő arányát növeli, ezzel veszélyeztetve a jövőt. Hasonlóan kritikus a jelentés a közmunkával is, amelyet egyébként a bevezetése óta bírál az Európai Bizottság, ugyanis az alkalmatlan arra, hogy embereket vezessen vissza a valódi munka világába.
Amint Arató László, a Klubrádió brüsszeli tudósítója elmondta, a jelentés foglalkozik a korrupcióval is, táblázatokkal, grafikonokkal illusztrálva a helyzetet. Az egyik azt mutatja, hogy hány OLAF-vizsgálat zajlott a tagországokban, itt Magyarország messze-messze kiemelkedik. A másikon az látható, hogy az országok nemzeti hatóságai hány esetben vizsgálódtak csalás, korrupció gyanúja miatt, itt a magyar adat elenyészően kicsi. Korrupcióellenes intézkedéseket alig hoz a kormány, nincsenek meg azok az ellenőrző mechanizmusok, amelyekre a közpénzek felhasználásánál szükség lenne.
A befektetőket elriasztja a jogbizonytalanság. Értelmetlenül sok és gyors a törvénygyártás, volt olyan év, amikor a beruházókra vonatkozó jogszabályok 77 százalékát kicserélték.
A jelentés megállapítja azt is, hogy bár Magyarországon valamennyivel javult az egészségügyi ellátás, az erre fordított pénz messze elmarad az uniós átlagtól. Látszik ez a halálozási arányon is. Ezért az emberek vagy hálapénzzel próbálnak tisztességesebb ellátáshoz jutni, vagy a magánegészségügyet választják, ha tehetik. Ezzel szemben kiemelkedően sokat költ a kormány sportra, főleg stadionépítésre.
Az Európai Bizottság a jelentés alapján országspecifikus ajánlásokat készít, amelyek betartása nem kötelező. A tagországok jellemzően ezek egyharmadát veszik figyelembe.
A beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: Pixabay.
2020.02.28. 06:00
Műsorvezető: Pálinkás Szüts Róbert