„Köszönjük
Hetes Stúdió

James Forsher Trump exelnök bűnösségéről: az esküdtszéktől függ, nem a demokratikus jogállamtól

9/04/2023 16:03

| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió

James Forsher dokumentarista filmrendező és producer most éppen a CEU-n kutat, így Csernyánszky Judit kolléganőnk elkapta őt egy interjúra, és arról faggatta, milyen kilátásai vannak Trumpnak a vádemelés után, illetve ennek mi a hatása az Egyesült Államokban.

2023. április 08. Hetes Stúdió-részlet (2023.04.08. Csernyánszky Judit interjúja James Forsherrel)
12:08
00:00
Ugyan csak a héten, kedden vették őrizetbe Donald Trumpot, aki feladva magát a neki kijáró titkosszolgálati kíséret mellett szép komótosan besétált az alsó manhattani kerületi bíróságra, a biztonsági intézkedések már egy héttel korábban elkezdődtek, mert a 2021 január 6-i kapitóliumi lázadás ismeretében attól tartottak, az ördög nem alszik. Noha a NY-i rendőrség még kedden reggel is arról adott tájékoztatást, hogy nem detektáltak se a közösségi hálón, se az informális csatornákon komolyabb szervezkedést és nagy tömegektől sem tartottak. S valóban párszáz tüntető jelent meg mindkét táborból.

Mi hiszünk Stormy Danielsnek feliratú táblák jelentek meg az egyik oldalon, a másik oldal sem volt különösebben hangos.

Talán a Georgia állam képviselője Marjory Taylor Greene körüli tömeg bizonyult a legaktívabbnak, amelyik azt kiabálta: Trump ártatlan, boszorkányüldözés zajlik ás mindez az elnökválasztásba történő beavatkozás. Egyszerű tétel mondatok. Nem maradt ki a buliból NY ikonikus alsógatyás zenésze, akit meztelen cowboynak hívnak, s a Times Square-en látjuk felbukkanni.

 
Donald Trump -
Forrás: Pixabay
 

Nagyon jól tudja, ahol Alvin Bragg kerületi ügyész felbukkan – ő emelt vádat hivatalosan a vádesküdtszék egyöntetű szavazata alapján az Egyesült Államok 45. elnöke ellen – ott boszorkányüldözés zajlik. Akárcsak minden demokrata államban – mondta el a csupasz cowboy a 458 című podcast műsorvezetőjének nyilatkozva Trump közvetlen őrizetbe vétele előtt, akinek fehér alsónadrágján piros betűkkel nem a MAGA, hanem New York felirat díszelgett.

Alvin Bragg kerületi ügyész Trumpot szabadon engedve sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondta, hogy New York törvényei szerint bűncselekménynek számít, ha üzleti eredményeket/adatokat meghamisítanak szándékosan annak érdekében, hogy más bűncselekményt titkoljanak el – jelen esetben: a választóktól. A Trump által Soros György emberének elkönyvelt Alvin Bragg szerint ezzel a 2020-as elnökválasztási kampányban, sőt még utána is hónapokon át Donald Trump folyamatosan megtévesztette a szavazókat, jobb színben feltüntetve magát. Amennyiben a december 4-én várható első tárgyalási napon olyan dokumentumok kerülnek elő vagy olyan tanúkat hallgatnak meg, akik a Stormy Daniels pornósztárnak Michael Cohen által kifizetett 130 ezer dolláros hallgatási pénznél többre is utal, a választások tudatos megtévesztésére való utalással a bűncselekmény elkövetése bizonyítást nyerhet. Több fronton is. Tudjuk, nyomozás folyik Trump ellen a Georgia államban a szavazatok meghamisítására utaló hírhedt telefonbeszélgetése miatt. Nyomozás folyik ellene a 2021. január 6-i kapitóliumi lázadás szervezkedésében is részvételében való gyanú miatt. Nyomozás folyik ellene a Fehér Házból teherautókkal elszállított és eltitkolt több mint 100 szigorúan bizalmas vagy titkos dokumentum elrejtése miatt. Polgári peres eljárás pedig a vagyonhelyzete és feltételezett adócsalása miatt kerülhet még nagy bajba Trump exelnök.

Orbán Viktor a beidézés és őrizetbe vétele előtt a közösségi hálón biztatta barátját, Trumpot: a harcot folytassa! Ő vele van az utolsókig!

Nos, ugyebár a pornósztárral való afférját rendezendő, az ügyvédi díjazásként elszámolt összegen kívül említésre került a vádiratban Playboy-os Caren McDougallnek kifizetett 150 ezer dollár, továbbá az Trump torony egyik portásának az ügye is. Merthogy ez az állítólag háryjánoson is túltevő portást azt terjesztette Trumpról, hogy egyik bejárónőjétől házasságon kívül is született gyereke, s a sztorit el akarta adni a David Pecker vezette National Enqueriernek. S amikor a pletykalap meggyőződött arról, hogy a történet hazug, akkor ennek ellenére Trump utasítására hagyták a kifizetett 30 ezer dollárt altatni, mert az ördög nem alszik.

– Soha nem gondoltam volna, hogy ez megtörténhet Amerikában – így vezette fel NY-ból hazatérve Mar O’Lagoban „őszinte vallomását” az őt körülrajongó tömegnek az USA 47. elnökeként színpadra szólított Trump. Nagy beszéd volt, nagy hazugságokkal. Hisz a már többször is cáfolt választási csalás az egyik alaptétele lett, miközben a Dominium választást lebonyolító IT cég pereskedik – többek között – az őt választási csalással megvádoló Fox News TV-vel is.

Nem árt tudnunk azt sem, hogy Trump egykori, legmegbízhatóbb ügyvédje és kijáró embere – aki intézte ezeket a piszkos pénzügyeket is – Michael Cohen már 2018-ban beismerte, választási csalást követett el. Beismerte, hazudott a kongresszusi meghallgatáson a Moszkvába tervezett Trump torony előrehaladott üzleti terveinek részleteiről is. Ült is három évet. Fel is van háborodva, miért csak a csórókat ítélik el, és miért nem nagyhalat, hisz fejétől bűzlik a hal. Olyannyira felháborodott, hogy dühét könyvbe fojtotta, ami sok mindenért kárpótolta is, hisz kasszasiker lett. S akár még koronatanú is lehet belőle.

✷ ✷ ✷

Nem vagyok meglepve, inkább azon csodálkozom, milyen hosszú ideig tartott, míg vádat emelt az ügyészség ellene, míg minket, kisembereket, már azonnal a törvényszék elé vittek volna. Ennek oka valószínűleg a mögötte álló tömeges támogatásban keresendő – mondja ezt rádiónknak James Forsher dokumentarista filmrendező és producer, aki éppen most a CEU-n kutat és filmet készít A Paramount Story címmel Adolf Zukor mogul filmgyárosról, számos munkája közül az egyik legismertebb a Hollywood uncensored/Cenzúrázatlan Hollywood.

Ön is úgy látja, a Trump-támogatóktól tartani kell?   

Igen, mert az ország fele vele van. Az, hogy az országunk kettészakadt vagy megosztott, csak nagyon enyhe kifejezés arra, amit valójában látunk.

Radikálisoknak tartja őket?

Így nem fogalmaznék. Washington államban élek. Amolyan liberális szigetnek nevezném az én közösségemet Seattle közelében. S ha átmégy a hídon, a katonai övezetbe, mintegy 20 percnyi autóútra tőlünk, egy totálisan más világban érkezel. Az ő világértelemzésükre csak rácsodálkozni tudok. Amint kinyitják a szájukat, csak ámulok, mit tartanak a politika felől. De ha például összehasonlítom az európai százéves háborúval, akkor mégiscsak azt kell mondjam, ez semmi ahhoz képest, amit ma vagyunk kénytelenek megélni.

Én inkább arra gondolok, hogy a kétpárti rendszer ellenére az amerikai demokrácia mindig is stabilnak tűnt. Most a jogállam, a demokrácia meginogni látszik.

Az amerikai demokrácia szerintem soha nem volt stabil. A polgárháborútól kezdve mind a mai napig csak tanuljuk a demokráciát. A szegregáció mindmáig létezik.

És eközben Trump politikai üldöztetésről beszél, amikor az ellene emelt vádat és eljárást minősíti. Ön nem tartja annak?

Erről a vádesküdtszéket kérdezze, aki döntött a vádemelésről. Ott mindenki nagyon „hiperszuper” demokratának vallja magát. És az amerikaiak nem szégyenlősek, kimondják, amit gondolnak. Ha ebben a 23 tagú esküdtszékben valaki azt gondolta volna, hogy a vádemelés politikai természetű, azt hallottuk volna. Persze összeesküvés elméletek rendre előfordulnak, az is lehet, hogy most marslakók döntöttek az esküdtszékben, akik gyűlölik Trumpot.

James Forsher
 
James Forsher
 

Trump azt is állította a jelképes őrizetbe vételt követő, floridai golfklubjában frissiben előadott ún. kampánybeszédében, hogy itt nincs is tulajdonképpen semmilyen ügy. Szerinte még az elemzők is ezt mondják.

Ó, hát így működik Trump. Engedjen meg egy kitérőt! Édesanyám Elvis Presley menedzserének, Tom Parker „ezredesnek” dolgozott. Aki egyébként nemcsak ezredesnek szerette szólíttatni magát, de hóembernek is. Képzelheti mennyi mindent hallottam anyámtól róla. Ezért is van, hogy én Trumpban mindig mit Tom Parker ezredest látom. Hogy miért mondom ezt? Mert nála senki nem tudta jobban összezavarni az embereket és rávenni őket arra, hogy azt csinálják, amit ő akar. Trump is egy igazi hóember.

Ugyanakkor mérvadó elemzőktől, szakértőktől is azt halljuk, ez a 34 vádpont igencsak gyenge lábakon állnak! Ráadásul nehéz megítélni, hogy mi számít bűncselekménynek a NY-i törvények, a szövetségi vagy éppen a választási törvények szempontjából? Ön érti ezt?

Trump is megmondta, ha lelőne valakit az 5. sugárúton, a haja szála se görbülhetne. És sajnos, annak ellenére, hogy mondjuk kamera rögzíti a történteket, előfordulhat, hogy tényleg nem találják bűnösnek. Az esküdtszék dönti el a bűnösségét, s ez szinte független attól, hogy erős vagy gyenge lábakon áll-e a vád. Ilyen faramuci a helyzet.

Nem tervez Trumpról dokumentumfilmet forgatni?

Isten ments! Még hogy én? Nem! Kizárt! Örülök, hogy most itt lehetek Magyarországon, és nem hallok otthoni híreket állandóan. De tudja, abban Trump roppant tehetséges, hogy képes minden figyelmet magára terelni. Most sincs szó szinte semmi másról, mint a vádemelésről a médiában.  Mamám is, ha jelezte az Elvisről szóló rossz híreket is Tom Parker ezredesnek, akkor ő visszakérdezett, és leírták a nevét többször? Akkor miért aggódik. Ez a legegyszerűbb módja népszerűnek lenni!

Mire számít? Mi lesz az ügy kimenetele?

Szerintem hosszú ideig, évekig is eltarthat. Most Trumpék fellebbeznek, aztán szövetségi bíróságra, onnan a Legfelsőbb Bíróságra, az Alkotmánybíróságra megy az ügy. Tudja, Amerikában kétszintű a demokrácia. Ha van minimum párszáz millió dollárod, akkor megveszed a demokráciát. Ha nincs annyi, akkor börtönbe kerülsz. A demokráciáért, az ideáért lehet harcolni, de nem szabad frusztráltnak lenned, ha mégsem találod azt tökéletesnek.

És akár még egy újabb Trump elnökség is nyakukba szakad, hisz indul a választásokon minden bizonnyal.

Hát persze, hogy indul, hisz ezzel mentheti az irháját. Addig védve van, és utána is védve lesz, ha esetleg megnyerné.

Oké, hogy elmenekült Amerikából, de most sincs jobb helyen, hisz autokráciában kötött ki.

Akkor elmondom, és megérti. Nagyanyám magyar volt, nagyapám cseh. A szüleim mindketten már Bécsben születtek és 1938-ban menekültek Amerikába. Az autoriter rendszer nem ismeretlen a családom előtt. Én aztán abszolút értem, mi zajlik itt. A gyökereim is idehúznak. Én ugyan Kaliforniában születtem, de a Los Angeles-i Budapest étteremben nőttem fel. Nem beszélve arról, hogy népes volt gyerekkoromban az ausztriai magyarok közössége a városban.

Most már minden világos – köszönöm meg James Forsher dokumentarista filmrendezőnek és producernek a beszélgetést.

Csernyánszky Judit interjúja a 2023. április 8-i Hetes Stúdióban hangzott el.