Katona Tamás: Korántsem vagyunk a legbiztonságosabb ország
5/07/2023 19:15
| Szerző: Klubrádió/Ivánkai Márk
Csak azt tudjuk, amit a rendőrség tudatni akar velünk, ezért viszonylag kevés ismertünk van a bűnügyek alakulásáról – mondta Katona Tamás demográfus. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke arról is beszélt a Megbeszéljük című műsorban, hogy a bűncselekmények egy jelentős része nem is válik ismertté, mivel az állampolgárok nem bíznak abban, hogy a bűnügyi szervek fel tudnák deríteni azokat.
"Ma Magyarország Európa egyik vagy talán a legbiztonságosabb országa" – mondta Orbán Viktor július 1-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tisztavatásán. Katona Tamás ellenben úgy látja, hogy mivel az utóbbi 13 évben A Fidesz önkényesen értelmezik a statisztikákat, egyáltalán nem olyan biztos, hogy Magyarország lenne a legbiztonságosabb Európában.
A KHS volt elnöke szerint az a probléma ezzel a kijelentéssel, hogy "viszonylag keveset tudunk a bűnügyek alakulásáról, mert csak azt tudjuk, amit a rendőrség tudatni akar velünk". Csak a regisztrált bűncselekmények számát ismerjük, azonban sokan nem is jelentik be a bűncselekményeket: "Az állampolgárok sokszor nem bíznak benne, hogy kiderül, hogy ki lopta el tőlük a pénztárcájukat" – fogalmazott Katona.
Hozzátette, a látencia másik oka, hogy az gyakran az elkövetők érdekében nem derül ki a bűncselekmény, ilyen például a korrupció. "Magyarországon a bűnügyi statisztika szerint gyakorlatilag nincs korrupció" – mondta.
Ugyanakkor a rejtve maradt bűncselekmények számának feltérképezésére is vannak kutatási módszerek: egy reprezentatív minta alapján megkérdezik az adott személyeket, hogy őket érte-e valamilyen atrocitás, volt-e részese valamilyen bűncselekménynek, esetleg a környezet közvetlen környezetében volt-e ilyen – ezekből a válaszokból kiderülhet, hogy lényegesen magasabb a bűncselekmények száma, mint amennyiről tudunk – magyarázta a demográfus. Hozzátette, az OECD-nek (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) néhány évvel ezelőtt volt egy ilyen vizsgálata, amelyben a közbiztonság érzetre kérdezett rá. Ez alapján pedig 38 országból Magyarország a 37. lett, egyedül Mexikóban volt rosszabb a közbiztonságérzete az embereknek. Valószínűleg ezt a vizsgálatot nem adták oda Orbánnak – mondta.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023. július 05., szerda 16:45
Riporter: Bolgár György