"Két-három hónap alatt kimerülhet a méltányossági nyugdíjemelés kerete"
18/12/2024 11:05
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Látványpékség, PR-akció – mondta Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament Országos Egyesületének elnöke a Reggeli gyorsban arról, hogy 140 ezer forintra emelik azt a határt, ami alatt igényelhető méltányossági nyugdíjemelés. A döntéssel megkétszereződött, félmillióra nőtt azok száma, akik beadhatják a kérvényt, miközben a kiosztható keretet nem igazították a változáshoz.
Ez egy látványpékség, PR-akció – reagált a változásra Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament Országos Egyesületének elnöke a Reggeli gyorsban. Tavaly 51 ezren igényelték a méltányossági emelést, nekik 60-65 százalékuk kapta ezt meg, ugyanis elfogyott a keret – emlékeztetett Karácsony. Most jóval többen igényelhetik majd, két-három hónap alatt elfogyhat az erre elkülönített összeg, jóval több pénz kellene ahhoz, hogy a legalacsonyabb nyugdíjjal rendelkezőknek kicsit emberibbek legyenek az életkörülményei – tette hozzá.
Macera beadni a kérvényt, sokan nem tudják úgy használni az internetet, hogyan onnan megszerezzék a szükséges formanyomtatványt, el kell menni vele és a végén nagy csalódás jöhet. A döntés hiú reményt adhat a legrászorultabbaknak, nagyon sajnálom ezeket a nyugdíjastársakat – mondta Karácsony.
Várhatóan pénteken fogadja el a Parlament a jövő évi költségvetést, ez alapján egységesen 3,2 százalékkal emelkednének jövőre a nyugdíjak. Ez mondjuk azoknál, akiknek 140 ezer forint a nyugdíja annyit jelent, hogy napi egy zsemlével többet tud majd venni – mutatott rá Karácsony, hozzátéve, reméli, ezen az emelési százalékon még változtatnak a képviselők, hiszen a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb számítása szerint 3,3 és 4,1 százalék között lesz. Ráadásul tudjuk, az élelmiszerek drágulása ennél jóval nagyobb arányú. Vagyis, ha a 3,2 százalékos emelést fogadják el, akkor még tovább szegényednek a kisnyugdíjasok.
Karácsonnyal beszélgettünk arról is, miért emelik egységesen a nyugdíjakat, ahelyett, hogy például a különbségeket kompenzálnák, arról, hogy míg korábban a GDP 10-11 százalékát fordították nyugdíjszerű ellátásokra, addig ez mára 7 százalékra csökkent és arról is, milyen megoldási irányba lehetne elmozdulni. A teljes interjút meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
2024. december 18., szerda 7:42
Riporter: Para-Kovács Imre