Kiss László: Látványos volt a meteorkitörés
31/05/2022 19:30
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
Ilyen típusú meteorrajt még nem láthattak a modern csillagászat történetében – mondta Kiss László. A csillagász Texasban figyelhette meg a 27 éve megsemmisült üstökös maradványainak elégését.
Különleges hullócsillag kitörést figyelhettek meg magyar csilagászok is kedd hajnalban. A 73P/Schwassmann-Wachmann 3 nevű üstökös 27 éve darabjaira hullott, és a széteső üstökösből kilökődött porfelhő elérte a Földet látványos és igen sűrű hullócsillag kitörést eredményezett.
"A legoptimistább várakozásoktól elmaradt ugyan, de a legrosszabb forgatókönyvnél nagyságrendekkel látványosabb volt a hullócsillag kitörés" – mondta a Klubrádiónak Kiss László csillagász. Az akadémikus, Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, kutatóprofesszor, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója maga is azért utazott el Texasba, hogy tiszta és éjszakai égbolton figyelhesse meg a látványos rövid, mindössz másfélórás eseményt.
A tudós elmondta, hogy ilyen típusú meteorrajt még nem láthattak a modern meteorcsillagászat történetében. Megjegyezte, amikor az üstökös szétesett, mind maga mögé, mind maga elé lökött anyagot. A Födet pedig az utóbbi felhő érte el. A por az utóbbi 27 évben keringett a Nap körül, valamelyest követve az üstökös pályáját, 5 évente megkerülve a csillagot, és most találkozott pályája a Földdel.
"Nagyon nagy kitörésről nincs szó, de volt olyan pillanat, hogy az égbolton 10 másodperc alatt 4 fényjelenséget is megfigyelhettünk az égbolton" – tette hozzá.
Megjegyezte, hogy az esemény azért is jelentős, mert igazolta a fizika tudomány előrejelzéseit. Emellett egy másik feltételezést is igazolt, amely szerint "a meteoritok fényessége egyenes arányban áll a megfigyelő csillagászok felkiáltásainak hangerejével". Ezzel indokolta saját rekedtségét.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.05.31., kedd 8:45
Riporter: Dési János