Komáromi Zoltán: A mentődolgozók megbecsülésének írmagját sem látni
5/06/2023 20:13
| Szerző: Klubrádió/Ivánkai Márk
A menedzsment elhibázott döntései miatt a mentődolgozók túlterheltek, sokan pedig ellátás nélkül maradnak – mondta Komáromi Zoltán háziorvos, a DK árnyékkormányának egészségügyi minisztere. Az országgyűlési képviselő a Megbeszéljük című műsorban arról is beszélt, hogy a Belügyminisztérium szakmaiatlan döntéseinek következtében a védőnői hálózat is veszélybe kerülhet.
"Nem lehet egy országos sürgősségi ellátásra létrehozott szervezetet úgy működtetni, hogy a legalapvetőbb vezetési technikákat nem alkalmazzák, hogy az ott dolgozó elhivatott mentődolgozókat nem fizetik meg, hogy a munkakörülményeik, azok finoman szólva, nem a legjobbak" – reagált Komáromi Zoltán, a DK árnyékkormányának egészségügyi minisztere arra a hétfői hírre, miszerint a Gálvölgyi-ügy hatására Pintér Sándor belügyminiszter által elrendelt vizsgálat megállapította: a mentőszolgálat lassan, rossz hatékonysággal, bizonyos értelemben még életeket is veszélyeztetve működik.
Komáromi egy aktuális példával szemléltette a rendszer problémáit: "az ajkai sürgősségi osztályt bezáratta az NNK (Nemzeti Népegészségügyi Központ – a szerk.) egy hónapja, és Veszprémbe kellett az összes vonzáskörzetben levő sürgősségi esetet beszállítani. Amikor rákérdeztem, hogy hány autóval emelték meg az ajkai vagy a veszprémi mentőállomások kapacitását, úgy néztek rám, mintha az édesanyjukat gyaláztam volna meg." Hozzátette, a többletfeladatok miatt logikus lépés lett volna a kapacitásnövelés. Ehhez képest, a többet dolgozó mentősöknek nem adnak se több fizetést, se több pihenőidőt. A mentődolgozók megbecsülésének írmagját sem látni a menedzsment részéről – mondta Komáromi.
Az országgyűlési képviselő az egészségügy további problémái közt megemlítette, hogy mivel a magyar kormány megemeli a gyógyszergyárak adóit, bizonyos gyógyszerek eltűnhetnek a patikákból. Ugyanakkor "véletlenül sem jut eszébe a kormánynak, hogy a kaszinókat megadóztassa, vagy hogy a kaszinókban bevezesse az online pénztárgépeket, holott onnan százszor annyi pénzt lehetne visszavenni a kormányzatnak, ha már így elszúrta az előző költségvetést" – mondta.
Jövőre pedig a szakellátás költségvetésébe az idei évhez képest 2,5 százalékkal kevesebb forrást tervez adni a kormány – nyilatkozta Komáromi. Hozzátette, "pofátlanul a magyar emberek életével játszik ez a politika: nem ad pénzt arra sem, amire nagyon-nagyon szükséges lenne". Mivel az egészségügy működéséhez szükséges forrásokat a kormány nem teszi bele a rendszerbe, ezért az állami egészségügy olyan alacsony kapacitáson működik, hogy "a szigetszentmiklósi rendelőbe jövő szeptemberre adnak ultrahang-időpontot" – magyarázta a korábban háziorvosként dolgozó képviselő.
A védőnői rendszer átszervezéséről komáromi úgy vélekedett, hogy "egy dilettáns szakmai vezetés, egy arrogáns – és egyébként oda nem figyelő – politikai vezetés csak ilyen döntést tud hozni." Bár a DK egészségpolitikusa a Népjóléti Bizottság előtt elmondta a tervezettel kapcsolatos aggályait, ez a fideszes és KDNP-s politikusok részéről csupán süket fülekre talált, aki végül leszavazták, hogy ez a törvénymódosítás a plenáris ülés elé kerüljön. "Még ahhoz is gyávák, hogy bevigyék a patkóba az Országgyűlés elé" – tette hozzá.
Jelenleg a védőnői praxisok 10 százaléka betöltetlen – mondta Komáromi. Hozzátette, jellemzően olyan területeken nagy a hiány, ahol egyébként is nehéz sorsú emberek élnek, házi- és gyerekorvos nélkül, 30-50 km-re a legközelebbi mentőállomástól vagy szakrendelőtől. Ha pedig valahol hiány lesz, akkor valószínűleg a megyei kórház át fogja vezényelni egyik védőnőt a másik helyre, ahol ismeretlen emberekkel kell majd foglalkoznia, "vagy ami még rosszabb, hogy összevonnak két védőnői körzetet, és annyi család fog tartozni egy védőnőhöz, hogy képtelen lesz minőségi munkát végezni" – magyarázta a problémát a képviselő. Szerinte azonban ez nem érdekli Pintér Sándort és a Belügyminisztériumot, a központosítást viszont erőltetik.
Komáromi szerint a Belügyminisztériumnak pénzt kéne adnia az önkormányzatoknak, hogy azok utazási- és lakhatási támogatást tudjanak nyújtani a védőnőknek. Ezt a szakmát az utánpótlás hiánya fenyegeti: már nagyon kevesen jelentkeznek védőnőnek, sokan a védőnői képzésről átmennek dietetikusnak, vagy pedig diplomás nővér szakra, mielőtt a diplomájukat megkapták – tette hozzá. "Ha eltűnnek a porondról a védőnők, akkor mivel fog dicsekedni ez a nemzeti kormány?" – zárta az interjút Komáromi Zoltán.
Az Esti gyors című műsorunkban Kunetz Zsombor egészségügyi elemző szintén a mentődolgozókat érintő vizsgálatról beszélt.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023. június 05., hétfő 17:15
Riporter: Bolgár György