„Köszönjük
Reggeli gyors

Közelebb vihet Trump az orosz-ukrán tűzszüneti megállapodáshoz?

6/11/2024 14:54

| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna

Azt a területet, amiről Oroszország már alkotmányba foglalta, hogy hozzá tartozik, nyilvánvalóan nem fogják visszaadni. A nem teljesen elfoglalt területekről, Ukrajna nyugati szövetségi rendszerbe történő esetleges csatlakozásáról lehet inkább megállapodni Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő szerint, akit a Reggeli gyorsban kérdeztünk.

2024. november 06. Reggeli gyors - részlet l Kis-Benedek József 2024.11.06.
08:21
00:00

Donald Trump sokat hangoztatott szavait, hogy 24 órán belül véget vet az orosz-ukrán háborút nyilván senki nem veszi komolyan, az viszont valószínű, hogy valamilyen lépéseket tesz a korábbi politika megváltoztatásáért. Elképzelhető, hogy felveszi a kapcsolatot Putyinnal és Zelenszkijjel is és előrelépés lesz egy tűzszüneti megállapodás felé – mondta Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő a Reggeli gyorsban, hozzátéve, hogy az amerikai vezetésnek jelenleg más problémája is van, a fő ellenfél inkább Kína mint Oroszország, fontos cél lesz például annak az akadályozása, hogy utóbbi két ország közeledjen.

Azt a területet, amiről Oroszország már alkotmányba foglalta, hogy hozzá tartozik, nyilvánvalóan nem fogják visszaadni. Az, hogy mi lesz a nem teljesen elfoglalt területekkel vagy, hogy Oroszország elfogadja-e, hogy Ukrajna belépjen az EU-ba vagy akár a NATO-ba megállapodás kérdése – mondta Kis-Benedek. Szerinte, ha ebben kialakul valamilyen konszenzus, akkor mivel mindkét félnek érdeke lenne a harcok leállítása, megoldható a válság, de kérdés mennyire tartósan.

Amit most látunk az az, hogy az oroszok intenzíven haladnak előre, az ukránoknak pedig kevesebb embere van és a nyugatiak is egyre kevésbé örülnek annak, hogy fegyvereket kell küldeniük.

Ukrajnai háború
 
 Egy magángazdaság füstölgő romjai egy orosz légitámadást követően a Herszon megyében fekvő Kiszelivkában 2023. november 10-én. Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij
 

A szakértőt az észak-koreai katonákról is kérdeztük, akikkel az ukránok már a harctéren is összetalálkoztak az ukrán védelmi miniszter szerint. A katonák odaküldésével Észak-Korea hadviselő féllé vált, ez tehát egy eszkalációs helyzet. Ez nem ugyanaz, mintha fegyvereket küldtek volna – ahogy olyan sok további harmadik ország tette, hiszen ott lehet szó egy üzleti szerződésről, nem feltétlen kell rögzíteni, hogy háborús célra használja-e a vásárló – magyarázta a szakértő.

Elsősorban azért volt szükség az észak-koreaiak bevetésére, mert Oroszország próbál takarékoskodni a saját embereivel. A két ország kötött egy védelmi, kölcsönös segítségnyújtási szerződést – ezért is van, hogy orosz területen vetik be a katonákat. Észak-Koreának azért lehet jó a megállapodás, mert szeretne kitörni a bezártságból és persze ellentételezést is kap, például atom- és űrtechnológiát osztanak meg velük az oroszok és élelmiszert is biztosítanak, amivel nem annyira büszkélkedhetnek egyébként Kim Dzsongunék.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Az interjú még azelőtt készült, hogy biztosan látszott volna az amerikai választás végeredménye, ugyanakkor már lehetett számolni a Trump-győzelemmel.

Reggeli gyors/interjú Kis-Benedek Józseffel
2024. november 6., szerda 7:14
Riporter: Para-Kovács Imre