„Köszönjük
Publicisztika
Kasztroly – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Kasztroly – Józsa Márta jegyzete

Általános statisztikusi vélekedés, hogy a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Vagyis az a bér, aminél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet kap kézhez egy hónapban. Így adódik az a helyzet, hogy a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar munkavállalók 75 százaléka kevesebbet keres.

A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete

A NER szerint Magyart, és csak őt kell kicsinálni, mert ha ez sikerül, a mögötte álló tömeg a központi agy irányítása híján késedelem nélkül feloszlik, és másnap egykori hősére már nem is fog emlékezni. Ez O.V. szilárd meggyőződése, és tévedése oka. Nem hiszik el, hogy nem egyetlen emberrel hadakoznak …

Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete

Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?

Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Publicisztika

Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete

Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.

Schengen - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Schengen - Józsa Márta jegyzete

Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.

Min-Ho nem Ryan - Szénási Sándor jegyzete

30/10/2024 18:04

| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

"Amikor neked, katona, azt parancsolják, hogy tüzelj, nem azt válaszolod, hogy igenis, parancsnok elvtárs. Te a politikai tiszthez fordulsz, és megkérdezed az elvtársat hogy jóváhagyja-e a másik elvtárs utasítását. Ha igen, lőhetsz."

2024. október 30. Szénási Sándor jegyzete - Esti gyors (2024. október 30., szerda)
03:19
00:00

Nem véletlen, hogy a Ryan közlegény megmentése című filmet nem Észak-Koreában forgatták, több okból sem. Közöttük ott van az is, hogy az egyén, ami Adynál fenség, Észak-fok, és titok, ezt a kitüntetett szerepet teljességgel hiányolni kénytelen az ázsiai kultúrákban. Ha pedig azt a kultúrát egy vérbő diktatúra keretezi, az adott közlegény, nevezzük Min-Ho-nak, a vezetői által bőkezűen adagolt hullajelöltek egyike csupán, és senki sem számol el azzal, hogy a halála ár-érték arányban józan döntés eredménye volt-e.

Az orosz-ukrán frontra küldött észak-koreai katonák a dél-koreai hírszerzés szerint a néphadsereg 11. hadtestéhez tartoznak, képzettek, harcra készek, és különleges egységet alkotnak. Szemben azokkal a hírekkel, hogy Kim Dzsongun képzetlen, mondhatni rossz minőségű gyalogságot küldött volna Putyin húsdarálójába. És mégis.

Ahmed Hasszan, a Grey Dynamics nevű brit magán hírszerző cég vezetője azt állítja, a koreaiak fegyverzete messze elmarad a nyugati elit egységekétől, a kommunikációs rendszerük elavult, és valahol a besorozott és a speciális egységek közötti szürke zónában menetelnek. Egy ukrán felvétel szerint, amit a CNN közöl, Putyin katonái, miközben a koreaiak átöltöznek orosz egyenruhákba, azzal a kérdéssel alázzák őket, hogy vajon mi a fuck kezdhető ezekkel a fickókkal? Mire jók, azon túl, hogy megtöltik a hullazsákokat?

Ahogy a Meduza nevű független, rigai bázisú híroldal írja, a két fél kölcsönösen nem beszéli egymás nyelvét, de még ha tennék is, az északi csapatok parancsnokok és politikai tisztek satujában működnek, magyarul az utóbbiaknak az előbbiek minden parancsát jóvá kell hagyniuk. Ez a híroldal szerint így néz ki: „Amikor neked, katona, azt parancsolják, hogy tüzelj, nem azt válaszolod, hogy igenis, parancsnok elvtárs. Te a politikai tiszthez fordulsz, és megkérdezed az elvtársat hogy jóváhagyja-e a másik elvtárs utasítását. Ha igen, lőhetsz.” Ez a rendszer, mondja Fjodor Tertitszkij, a Korea Egyetem előadója, alkalmas arra, hogy megakadályozzon egy politikai puccsot Kim ellen, de a harcban kissé nehézkes. Közben lelövik a közlegényt, esetleg többet is, és bár a kálóval, mint tudjuk, Kim-nek nem kell elszámolnia, az állítólag küldendő 12 ezres koreai egység önmagában is kicsi ebben a háborúban.

Persze, teszi hozzá Ian Matvejev katonai elemző a Meduzán, Kim-nek 1,2 milliós hadserege van, ebből 200 000 fő speciális kiképzésű. Utánpótlás van. A társadalom kussban van tartva. Putyinnak minden jó, amíg nem kell oroszokat százezres tömegben besoroznia. Addig sorra halhatnak meg a koreaiak, és soha nem tudják meg, hogy minek.