Kultúrharc és különút
8/03/2022 07:17
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
"Orbán és külügyminisztere, Szijjártó Péter többet érdemelne Putyintól, mint egy puszta érdemrendet: a Gazprom elnökségében kellene helyet kapniuk, ez lenne lojalitásuk méltó jutalma." Kárpáti János lapszemléje.
Budapest, február eleje. Tizenkét év óta először van reális esélye a magyarországi ellenzéknek arra, hogy leváltsa Orbán Viktor kormányát.
A riportban megszólal a német szociáldemokrata Katarina Barley, az Európai Parlament egyik alelnöke, aki Orbán Viktort az Európai Unió legkorruptabb kormányfőjének tartja. Márki-Zay Péter, Orbán kihívója, az Egységben Magyarországért miniszterelnök-jelöltje úgy fogalmaz: Orbán most fasiszta diktatúrát épít. Egypárti államot. Először kommunista volt, aztán liberális, aztán konzervatív. Most csupán egy korrupt diktátor, aki építi a birodalmát, és annyi pénzt lop, amennyit csak lehet.
Kovács Zoltán, a külföldi kommunikációért felelős kormányszóvő ugyanakkor azt állítja: ha valóban korrupció és lopás lenne, akkor nem tartanánk ott, ahol vagyunk.
Színház, egyetemek, média. Orbán egymás után foglalta el saját embereivel a magyar társadalom fontos intézményeit. Vissza lehet-e még fordítani az órát?
Bagossy László rendező, a FreeSZFE részéről azt mondja, számukra nem marad más lehetőség, mint hogy harcoljanak. Molnár Áron színész-aktivista szerint ha Orbán nyeri ezt a választást, akkor sok fiatal el fogja hagyni az országot.
Magyarországon teljes erővel dúl a kultúrharc. Április harmadikán sorsdöntő választás lesz.
Most pedig egy napi aktualitás. A Fidesz vezetője mindent propagandára használ fel, még a háborúval is ezt műveli - emeli ki az Il Foglio című olasz lap Márki-Zay Péter nyilatkozatából, amelyet az Egységben Magyarországért miniszterelnök-jelöltje több külföldi újságírónak adott. Európa - hangsúlyozta Márki-Zay - egységesen lépett fel az orosz fenyegetéssel szemben, és leginkább Magyarország vonakodik csatlakozni a nyugati szövetséghez. Orbán Viktor bizonyos kérdésekben köti az ebet a karóhoz, így például nem enged át az országon Ukrajnába tartó fegyverszállítmányt, de azt azért megértette, hogy egy bizonyos vörös vonalat nem léphet át.
Itt jegyzem meg, hogy a cikk megjelenése óta az Orbán-kormány irányt váltott, ilyen szállítmányok mégis áthaladhatnak az országon, de csak egy másik szövetséges országba. A nemzetközi sajtóban azonban már így is gyökeret vert az eddigi ellenkezés.
Az EU nem tűri Orbán Putyin-közeliségét - írja a konzervatív bécsi Die Presse. A tudósító, Thomas Roser szerint a magyarországi választási kampányban is bumerángként üt vissza a miniszterelnökre a Moszkva iránti hízelgés, vagyis nem csupán az unióban, hanem sok magyar szemében is egyre inkább kimerültek a tartalékai az ukrajnai háború kapcsán tapasztalt budapesti különutasság támogatásának.
A szerző idézi Manfred Webert, az Európai Parlament néppárti frakciójának - a Fidesz volt pártcsaládjának - a bajor Keresztényszociális Unióban politizáló vezetőjét, aki szerint Orbánnak el kell döntenie, hol áll. Weber - még annak nyomán, hogy a NATO-tag Magyarország eddig nem engedte át saját területén az Ukrajnába tartó fegyverszállítmányokat - azt hányta a Fidesz szemére, hogy hihetetlen kettős játékot űz.
Mint a Die Pressében olvasható, Orbán ugyan az ukrajnai magyar kisebbség sorsa miatti aggodalommal indokolja, hogy ismét kilóg az ukrajnai háború kérdésében egyébként most szokatlanul egységes uniós sorból, ám bel- és külföldi bírálói úgy sejtik, hogy a valódi ok a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel évek óta fennálló nagyon szoros viszonya. A tudósító felhívja a figyelmet Donald Tusk volt lengyel miniszterelnöknek, az Európai Néppárt volt elnökének - előzőleg az Európai Tanács elnökének, még korábban Lengyelország miniszterelnökének - a Twitter-bejegyzésére, miszerint Orbán és külügyminisztere, Szijjártó Péter többet érdemelne Putyintól, mint egy puszta érdemrendet: a Gazprom elnökségében kellene helyet kapniuk, ez lenne lojalitásuk méltó jutalma.
Mr Orbán and Mr Szijjártó deserve something more than just medals from Putin. Seats on Gazprom’s board would be an adequate prize for their loyalty.
— Donald Tusk (@donaldtuskEPP) February 28, 2022
Orbánnak az a krédója, hogy Magyarországnak nem szabad belekeverednie a háborúba, kívül kell maradnia, hogy ne a magyarok fizessék meg a háború árát. Ám az Európai Unió türelme egyre inkább fogy az oroszokkal kapcsolatos magyar különút iránt - írja a bécsi lap.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.03.08., kedd 06:00
Riporter: Kárpáti János