Liberalizmus a vásznon – 20. epizód
21/01/2024 08:17
| Szerző: Timár Ágnes
Továbbra is az Altamira felfedezése című film adott apropót, hogy maradjunk a 19. századi Spanyolországban. A korabeli liberalizmus fejlődésének vizsgálata mellett még egy eszme kialakulását és annak társadalomformáló hatását kezdtük nyomon követni.
A darwinizmusnak sok akadályon kellett átküzdenie magát, és ebből csupán egy volt a katolikus egyház, és egy másik, amely jobbára az előzőből fakadt, a széleskörű társadalmi elutasítás. Az előző héten ott hagytuk félbe a beszélgetést Paár Ádámmal, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársával, hogy egy további nehézségre, a szociáldarwinizmus megjelenésére is rámutatott. A torz eszmét a szándékosan vagy éppen tudatlanságból félremagyarázók hívták életre. Hogy ez miként mutatta meg magát a valóságban, ezzel folytattuk az elemzést a 20. részben.
A műsorból kiderült, hogy mindkét szélsőséges politikai tömörülés meglátta benne azt a lehetőséget, amely legitimálja nézeteket. Ahogy Lenin is a szociáldarwinizmus hirdetésével és „alkalmazásával” érezte elérhetőnek a mind nagyobb befolyás megszerzését, úgy a formálódó szélső jobboldali pártok is a magukénak vallották az eszmét, ezzel zöld utat adva saját maguknak a fajelmélet pontosítására, majd gyakorlati kivitelezésére.
Az interjúban Paár Ádám elmondta, a darwinizmus társadalomra kiterjesztett formája a világ több pontján felütötte a fejét. Például az Egyesült Államokban, ahol ezzel jutottak el a rabszolgaságig, és persze az őslakosok jogainak fokozatos elvételén keresztül a rezervátumokba zárásig.
Eszmetörténeti utazásunk a következő héten folytatódik. Megnézzük közelebbről, hogy milyen formában mutatta meg magát a szociáldarwinizmus a későbbiekben. Közvetett eredményeiről, hatásairól is beszélünk még, amelyek egészen a második világháborúig vezettek. Paár Ádám, történész-politológus vendégünkkel ennek kapcsán 20. századi nyelvpolitikai jelenségekre is kitérünk, mielőtt visszakanyarodnánk az Altamira felfedezéséhez.
2024. január 20. szombat 13:30
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes