Liberalizmus a vásznon – 7. epizód
22/10/2023 15:29
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A Hangosfilm – Mozgóképizmus szombati adásában folytattuk sorozatunkat a liberalizmus filmes ábrázolásáról. A 7. rész helyszíne továbbra is a 19. század eleji Dél-Amerika volt.
Harmadik hete állomásozunk Latin-Amerikában. Ahogy korábban a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa rámutatott, a 19. század elején ezen a területen fejlődött tovább a liberalizmus. És ha már arra jártunk, vizsgálatunkat kiterjesztettük az egyes államok ki-, illetve átalakulására is. Kiderült, a változások a legtöbb helyen nem zajlottak harc nélkül. A harcokhoz pedig hangadók, hősök kellettek. Minden ország ekkoriban talált rá a sajátjára. Mivel az amerikai kontinens déli részén az államalapítókról szokássá vált sorozattal vagy filmmel megemlékezni a 20. és a 21. században, Simon Bolívar életét is feldolgozták. A kolumbiai szabadságharcos kalandos sorsa, és persze a róla szóló legendák több alkotás tökéletes alanyává tették. Készült róla egészestés amerikai film Charlton Hestonnal, és persze nem egy sorozat is.
A műsorban mi a legutóbbit választottuk, amelyet Bolívar címmel 2019-ben mutattak be. A kolumbiai alkotás alkalmas ugyanis arra, hogy az élettörténet megismerése mellett Kolumbia és a környező országok történelméhez is közelebb kerüljön a néző. Az 5. részben már megemlítettük a sorozatot, mint aktuális beszélgetésünk egyik apropóját, szombati adásunkban azonban bővebben is kitértünk rá. Paár Ádám, történész-politológus elmondta, ebben az esetben a sorozat formátumot a cselekményben gazdag történet miatt megfelelőbbnek tartja. Ahogy a szerepre választott színészt is meggyőzőnek találta. Külön kihangsúlyozta, hogy nem bulvár céllal jelentek meg a sorozatban Bolívar hódításai, egyrészt mert ezek mégis csak a jellemét mutatják, esetleg a döntéseire is hatással voltak, másrészt a csata jelenetek között szüksége van a nézőnek egy hangsúlyos érzelmi szálra is.
Vendégünk továbbá elmondta, hogy a 19. század elején minek volt köszönhető, hogy az események kivételesen nem Európában, hanem Dél- és Közép-Amerikában összpontosultak. Ugyanakkor az utóbbi területet összehasonlította a korabeli Közép-Európával, ugyanis sok hasonlóságot lehet felfedezni a történelmi viszonyok és események között, tette hozzá Paár Ádám.
A műsorban még szó esett mexikói huszárokról, magyar misszionáriusokról, és a Haza és haladás eszményről, amely, mint kiderült, nem csupán hazánk mottójává vált ebben az időben.
A következő adásban időben egy kicsit, földrajzilag meg kicsit többet haladunk előre. Elhagyjuk Dél-Amerikát és Európa lesz az úti cél. A Vadászat angolokra című magyar filmmel vizsgáljuk házunk tájának történelmét, és a liberalizmus újabb változásait a 19. század közepén.
2023. október 21. szombat 13:30
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes