Magyar György: Nem víruspártiak vagyunk, csak nem akarunk teljhatalmat adni
23/03/2020 19:58
| Szerző: Klubrádió
Nem vagyunk víruspártiak, mi is meg akarjuk védeni az embereket a vírustól, csak nem akarunk korlátlan felhatalmazást adni korlátlan ideig, mert ez felháborító – mondta Magyar György ügyvéd.
Magyar György ügyvéd egy petíció egyik aláírója, amely már 60 ezer aláírás fölött jár. Az első aláírók szinte mind szakmabeliek, köztük ügyvéd, volt ombudsman, volt bíró, alkotmányjogász. A Megbeszéljükben Magyar György azt mondta, ezt olyan demokraták kezdeményezték, akik úgy látják, elértünk egy határhoz, nagyon nagy baj van, koronavírustól függetlenül is azt érzik, hogy a demokrácia és a jogállam „a halálán van”.
Úgy fogalmazott: az úgynevezett felhatalmazási törvény elfogadásával a parlament öngyilkossága lenne, ha vállalná, hogy partvonalon kívülre helyezi magát. Egy jogállamban a parlament legfontosabb szerepe a jogalkotáson túl a végrehajtó hatalom kontrollja, ez szűnne meg, ha ebben a formában fogadnák el a törvényt. A petíciónak is az lényege, hogy a parlament őrizze meg azokat a jogosítványait és jogosultságait, amelyeket az alaptörvény garantál, mert nincs az a veszélyhelyzet, hogy ez a kontroll megszűnjön.
Azzal kapcsolatban, hogy mire lehet felhasználni ezt a túlhatalmat, rosszak a tapasztalataik – mondta. Az elmúlt időszak jogalkotása arra mutatott sok példát, hogy a hatalom erőből politizál. Szerinte már a jogalkotás vált jogellenessé az egyeztetések, a szakma figyelembe vétele nélkül, így a hatalom a kétharmadával nem él, hanem visszaél, olyan jogot alkot, amilyet csak akar. És ezt fejeli meg a felhatalmazási törvénnyel úgy, hogy kontrollt kizárva, korlátlan hatalmat akar adni magának korlátlan ideig.
Magyar György hangsúlyozta: a vírus világprobléma, de még senki sem vette a bátorságot, hogy ezt használva a hatalmát véglegesítse. A törvénytervezet szerint például a kormány belenyúlhat az időközi választásokba, a népszavazásokba (ezt meg is említik), „büntetni rendeli” azt, aki meg akar szólalni koronavírus-ügyben.
Ez már a diktatúra felé mutat, ezt szerinte „meg kell állítani ugyanúgy, mint Arturo Uit”; nagyon rosszak az előképek. Az állampolgárok a parlamenten keresztül is látják, hogy mi történik az országban, és ha az ország háza nem szólalhat meg, akkor a társadalom se tud semmiről, vakon kell követnie azokat a rendelkezéseket, amelyek nemcsak a válsághelyzet kezelése, hanem a hatalom megerősítése és véglegesítése irányába mutatnak.
Műsorvezetőnk, Szénási Sándor felvetette: ha nem lenne ez a törvénytervezet, akkor 15 naponta meg kellene erősíteni a különleges jogrendet, a veszélyhelyzetet, de mivel a parlament kétharmada fideszes képviselőkből áll, ezt úgyis megtennék. Magyar György azt mondta: a választási rendszer torzításaira, arra, hogy lehet 47 százalékból 68 százalék, nem térne ki külön. Valóban nincs sok lehetőség, értelemszerűen nem mehetnek utcára az emberek a vírus miatt, marad például a petíció, hogy felhívják a társadalom figyelmét erre a helyzetre. Szerencse, hogy nem jött létre a négyötöd – mondta, és fontosnak nevezte, hogy egy nap alatt több mint 60 ezren támogatták az aláírásgyűjtésüket.
Magyar György arról is beszélt, hogy nagyon sokan maradtak otthon a vírus miatt, az emberek félnek a vírustól, de attól is félnek, hogy valaki ezt a helyzetet valaki a saját javára akarja használni. Meg kell találniuk egymást, nem hagyhatják magukat, mert attól még, hogy a parlament elveszíti a szerepét, gondolkodó embereket nem lehet kordában tartani – legfeljebb csak addig, amíg az egészségük van veszélyben. A felhatalmazási törvény egyébként is „nagyon rosszat sejtet 1933-ra visszautalva” – fogalmazott. (1933. március 23-án a náci Németországban megszavazták az ún. felhatalmazási törvényt. A törvény törvényalkotó jogkörrel ruházta föl a végrehajtó hatalmat, hogy törvényt alkosson. Ez a kancellár-államfőnek, Hitlernek teljhatalmat biztosított – a szerk.)
A Nézőpont Intézet felmérése szerint a többség egyetért a veszélyhelyzet kiterjesztésével, de nem kérdeztek rá arra, hogy ez korlátlan lenne – Magyar György azt mondta, a kérdéseket fel lehet tenni így is és úgy is, a Nézőpontnak pedig nem érdeke, hogy erre felhívja a figyelmet. Viszont aki meg akarja óvni a társadalmat a demokráciát fenyegető veszélytől, annak igen. Közölte: további aláírásokat gyűjtenek, mert meg kell értetni a hatalommal, hogy nem víruspártiak, amivel egyesek támadják őket. Ugyanúgy meg akarják védeni az ország lakosságát a vírustól, fegyelmezettek akarnak lenni, tartani akarják a rendkívüli jogrend szabályait – csak nem akarnak korlátlan felhatalmazást adni korlátlan ideig, mert ez felháborítja őket.
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: Magyar György/Facebook
2020. március 23., hétfő 17:35
Műsorvezető: Szénási Sándor