Szórakázzatok, majd beállítjuk optimálisra
A Fidesz finom üzenete: izmozhattok, küzdhettek, tehettek amit akartok – mi is azt tesszük, amit akarunk. Bármikor átírjuk, átszabjuk, átejtünk titeket.
Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete
Az igazság persze egy, sőt tíz másodpercben sem mondható el, néha egy kiváló újságíró hosszú cikke vagy riportja, és három megszólaltatott szakértő is kevés ahhoz, hogy bármire is jussunk egy bonyolult kérdésben, amiről egy narancsszínű politikus, államilag széttámogatott kormány-progapandista vagy egy mezei tiktokker tíz másodperc alatt világgá üvölti a maga igazságát.
Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete
A ma már soha nem emlegetett – bár papíron még létező – el nem kötelezett országok jobbára nagy pompával utazgató államfői nem ritkán tértek haza egy-két elefánttal a puttonyukban. Lásd Josip Broz Titonak az adriai Brioni szigetén harmadik világbéli királyi és főkormányzói adományokból létrejött egykori magánállatkertjét.
Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
Magyaros gólyaláger – Hardy Mihály jegyzete
22/08/2024 18:03
| Szerző: Hardy Mihály
| Szerkesztő: Ivánkai Márk
Soha még ennyit és ennyien nem hivatkoztak augusztus 20-a táján a Szent István-i hagyományokra meg törvényekre, mint az idén. Pedig, ha ma is komolyan vennék az Árpád-házi királyok szigorú törvényeit, lenne nemulass! Mert a tolvajok kezét egyszerűen lecsapták, akár egyetlen csirke ellopásáért.
Nem tudom, elgondolkodtak-e mostanában a… túlszabályozásról? Ezt a nagy Nemzeti Túlszabályozó Buzgóságot vélem felfedezni abban, hogy a BKV járatain, legyen szó buszról vagy troliról, folyamatosan utasítgatnak, még a tájékoztató kijelzőkön is. A képernyő baloldalán a következő megállók neve szerepel, ez rendben is van, így kell ezt csinálni.
A jobboldalon viszont állandóan egzecíroztatnak vagy legalábbis én úgy érzem. Két megálló között kapom az ukázt a kijelzőn: tilos ételt fogyasztani, inni meg pláne tilos, kapaszkodjon, adja át a helyét az idősebbeknek, vegye le a hátizsákját, ha felszáll, ne hangoskodjon – két megálló között három tízparancsolatra való utasítás záporozik rám. Szerintem ez úgy felesleges, ahogy van. Aki tud viselkedni, az ezután is így fog tenni, aki meg nem, annak meg ez falra hány borsó.
Ugyanezt az értelmetlen csuklóztatást vélem felfedezni, csak sokkal súlyosabb formában a Műszaki Egyetem bodajki gólyatábora körüli botrányban is. A villamosmérnöki kar táborában – ha hinni lehet az erről szóló beszámolóknak – néhány tökfej az idősebb diákok közül szabályos lágerhangulatot teremtett azoknak a 18-19 éves most kezdő egyetemistáknak, akiknek éppen a megnyerése, a beilleszkedésének az elősegítése lett volna a cél. Ami történt sokkal rosszabb egy félresikerült diákviccnél. Itt felnőtt emberek személyiségét próbálták sárba tiporni, a személyes szabadság- és emberi jogait sértették meg az erőszakba és a hatalomba belebódult táborszervezők. Még jó, hogy nem bilincselték meg az elsőéveseket, ahogy az egy valódi börtönben szokás…
Persze lehet, hogy az egésznek teljesen más az optikája. A BME még mindig ellenáll a kormány nyomásának és állami kezelésben maradt, nem sikerült – ahogy mondani szokás – "modellt váltania", magyarán még nem lopták el. Meglehet, ez az egész botrány éppen ezt készíti elő, legalábbis a kommunikáció és a propaganda szintjén, de lehet, hogy ez már csak egy összeesküvés elmélet.
Az viszont nem, hogy soha még ennyit és ennyien nem hivatkoztak augusztus 20-a táján a Szent István-i hagyományokra meg törvényekre, mint az idén. Pedig, ha ma is komolyan vennék az Árpád-házi királyok szigorú törvényeit, lenne nemulass! Mert a tolvajok kezét egyszerűen lecsapták, akár egyetlen csirke ellopásáért. Igaz, akkoriban még nem voltak egyetemek, így nem volt mit ellopni. Igencsak furcsán nézne ki azért egy mai kormányülés a Szent István-i hagyományok szellemében.
Ott ülnének a miniszterek és a kormányfő, sőt, az egész Orbán-pereputty Ráhelestül-Tiborczostól és nyomogathatná a számítógép billentyűzetét… az orrával, ha tudja.
Hardy Mihály jegyzete az Esti gyors 2024. augusztus 22-i adásában hangzott el.