Március 15.: ünnepeljen Kováts Krisztával!
14/03/2020 11:48
| Szerző: Barna Zsuzsanna/Klubrádió
A Klubrádió március 15-i összejövetelét a veszélyhelyzetre való tekintettel ugyan nem tudja megtartani, de a Kovátsműhelyben megemlékeztünk az 1848-as szabadságharcról. Kováts Kriszta vendége volt Gyarmati György történész és Hodosán Róza szociológus, akikkel a március 15-ék megünneplésének történetéről beszélgettünk, 1848-tól a rendszerváltásig. Ruttka Andrea textilművész és Ráday Mihály operatőr, városvédő jöttek el hozzánk az adás második felében, akik már 32 éve tartanak megemlékezéseket Kovács J. honvéd sírjánál.
A rendszerváltás óta minden évben megünnepeljük az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulóját, de nem volt ez mindig így. Gyarmati György történésszel a dualizmus korától kezdve végigvettük, hogyan alakult a megemlékezések sorsa. 1848 után a hatalom szinte mániákusan üldözte a nemzeti érzület megnyilvánulásait. A forradalom ötvenedik évfordulóján március 15-e helyett, az uralkodó számára is elfogadható április 11-ét, azaz az 1848-as áprilisi törvények szentesítésének emléknapját tegyék meg hivatalos nemzeti ünneppé.
Bár a Horthy-korszakban rehabilitálták az ünnepet, a második világháború után, ünnep ide, évforduló oda, 1951-től minisztertanácsi rendelettel újra munkanappá nyilvánították március 15-ét. Torlódtak tavaszi ünnepek az új rendszerben: március 21-e, a Tanácsköztársaság kikiáltásának napja, április 4-e, Magyarország felszabadítása - és persze március 9-e, Rákosi Mátyás születésnapja, amit országszerte, fellobogózva volt kötelező megünnepelni. Ebbe a környezetbe már nem fért bele március 15-e.
1956 után már kifejezetten veszélyes volt megemlékezni a forradalomról. Hodosán Róza elmesélte, hogyan ünnepelték titokban iskolatársaival az évfordulót vidéken, ahol az emberek úgy tüntettek, hogy március 15-én magyar zászlókat tűztek ki házaikra. 1973-ban, amikor Róza már egyetemista volt, gumibotoztak is a Petőfi-szobornál. Ennek ellenére a fiatalok megtalálták a módját az ünneplésnek minden évben: megszokott útvonalon vonultak a Petőfi-szobortól a Bem József térig, ezzel a különutas ünnepléssel természetesen némi rendszerkritikát is megfogalmazva.
Adásunk második felében Ruttka Andrea és Ráday Mihály voltak vendégeink, akik immár 32 éve tartanak megemlékezések Kovács J. honvéd sírjánál, amit a házuk közelében fedeztek fel több mint három évtizede. Az évek alatt a sírt rendbe tették, környékét kiépítették. Március 15-én 15:00-kor minden évben összegyűlik ott a budapesti értelmiség krémje, beszédek hangzanak el, a színészek verset mondanak, a zenészek zenélnek - Sebő Ferenc például egyszer egy komplett koncertet adott. Az ünnepség után pedig baráti hangulatú beszélgetésekkel emlékeznek a forradalomra az összegyűltek. Andrea még különleges kokárdákat is készít az alkalomra.
Az adást meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. Címlapi kép: Klubrádió
2020. március 15., vasárnap 17:00
Műsorvezető: Kováts Kriszta