"Még 98 túsz van Gázában, 60-70 százalékuk lehet életben"
15/01/2025 08:19
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A Gázai övezetben fogvatartott izraeli túszok többsége idős, egészségügyi ellátásra szoruló ember, valamint gyerek. Székely Róberttel, az izraelinfo.com munkatársával beszélgettünk.
Harminchárom túsz szabadulhat ki a Hamász fogságából, ha a küszöbön álló tűzszüneti egyezség megvalósul – írta kedden a CNN két meg nem nevezett izraeli forrásra hivatkozva.
„Jelenleg még 98 túsz van a Gázai övezetben, és ezek körülbelül 60-70 százaléka lehet életben, de erről pontosabb információk nincsenek” – mondta a Reggeli gyors szerdai adásában Székely Róbert, az izraelinfo.com munkatársa, hozzátéve, hogy sok közülük idős, egészségügyi ellátásra szoruló, és a megfelelő ellátást vélhetően nélkülöző ember, illetve gyermek, ezért „valószínűsíthető, hogy sokan már nincsenek közülük életben”.

A túszcserét megalapozó hosszadalmas alkudozás során Izrael humanitárius alapon a nőkre és a gyerekekre koncentrált, a palesztin fél azt nézte, mely túszokért lenne hajlandó Izrael többet fizetni: elengedni izraeli börtönökben fogva tartott Hamász terroristákat, illetve mely területekről hajlandó Izrael kivonni csapatait.
Azzal kapcsolatban, hogy a hírek szerint a túszok kiszabadítását közvetett módon a védelmi miniszter akadályozta, Székely elmondta, ez erősen ellentmond az izraeli társadalom feltétlen elvárásának, ami egyben a politikai életben is komoly vitát szül. Sokan, a túszok hozzátartozóit is ideértve érthetően úgy vélik, hogy a még életben lévő túszokat mi hamarabb ki kell szabadítani, és ezért az sem nagy ár, ha a Hamász elfogott tagjait el kell engedni, hiszen, ha újra harcra kerülne a sor, Izrael újra el tudná fogni őket. Ezzel szemben a védelmi miniszter azt az álláspontot képviseli, hogy az elfogott terroristák elengedése biztonsági kockázatot jelent.
A helyzetet bonyolítja, hogy milyen módon tervezik a túszokat kiszabadítani, a békés tárgyalásos mód kockázatos, valós esélye van annak, hogy a túsztartók nem állnak szavuknak, akkor sem, ha Izrael hajlandó foglyokat elengedni. Ezért sokan azon az állásponton vannak, hogy a túszokat erővel kell kiszabadítani, a Közel-Keleten pedig nincs nagyobb fenyegetettség, mint a területvesztés. Az izraeli kormányzatnak e két magatartás közt kell mérlegelniük.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2025.01.15., szerda 7:15
Riporter: Para-Kovács Imre