Megijedt Magyarország teljhatalmú embere, és a túlélésért küzd
2/12/2021 09:13
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
Bíztató a nemzetközi környezet: Trump, Kurz, Babis, Netanjahu távozása után Orbán bukása csak hab lenne a tortán. Csernyánszky Judit nemzetközi lapszemléje.
Az előző napok szombathelyi és keszthelyi fertőzései után újabb pusztítást végzett – ezúttal Békés megyében a H5N1 madárinfluenza, ami miatt 500 pulykát kellett levágni, Hajdú-Bihar megyébe pedig egy, influenzában elpusztult bütykös hattyút találtak – tudósít a Reuters. Hozzáteszi, két hete 38 ezer kacsát és 500 libát kellett hasonló okokból levágni Bács-Kiskunban.
Miután Marki-Zay Péter ellenzéki kormányfőjelölt világossá tette, hogy górcső alá veszi a kínai projekteket, Orbán visszakozni látszik – írja a Szabad Európa/Szabadság Rádió. Nemcsak a korrupció gyanúja vetődött fel ezekkel kapcsolatban, de az ország hosszú távú eladósodása is indokolja, hogy minél nagyobb nyomást gyakoroljon az ellenzék Orbánra. Névtelenül nyilatkozó brüsszeli képviselők jelezték azt is, hogy Orbánék nem ellenezték a Kína elleni szankciók újbóli meghosszabbítását. Ez jele annak, a választásra hangolva óvatosabban kezelik a kínai befektetések ügyét. Kérdésessé válhat Budapest-Belgrád vasútvonal megépítése, miután az ellenzék a szerződések és a hitel részleteinek a nyilvánosságra hozataláért perli a kormányt. Ugyanakkor épp a múlt héten kezdték el a szerb szakasz építését. A kínai külügyminiszter és Szijjártó pedig közös videóban figyelmeztettek, nem tűrik, hogy külföldi erők befolyást gyakoroljanak a magyar-kínai baráti kapcsolatokra.
Ehhez kapcsolódik, amit a South China Morning Postban lehetett olvasni, de az amerikai közszolgálati rádió is foglalkozott azzal, hogy alternatív infrastrukturális beruházást tervez az Európai Unió – erről Ursula von der Leyen úgy számolt be, hogy Kína nevét ugyan nem ejtette ki az elképzelések ismertetésekor, de a szándék nem kétséges, Kína európai beruházásainak, az "Egy övezet, egy út" projektnek akar ekképp elébe menni, ha persze nem túl késő. A 2021-27-ig tervezett fejlesztésekre 300 milliárd eurót kívánnak befektetni.
Az osztrák Kurier a Fertő-tó körüli építkezések újabb fejleményéről ír. A Természetvédelemért Szövetség vezetője, Christian Schuhböck ismét az Unescohoz fordult. Miután drónfelvételek bizonyítják, hogy a magyar kormány a felszólítás ellenére nem állította le a gigaberuházást, most ismételten azt követelik, hogy a Fertő tavat tegyék fel a világörökség védett területeinek tilalmi listájára. Ugyan egy évvel ezelőtt is tettek erre kísérletet, de az Unesco mind a mai napig tétlenkedik. Schuhböck szerint ezzel az Unesco eljátssza a becsületét, és fogatlan oroszlánnak fogják nézni.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2021.12.02., csütörtök 7:00
Riporter: Csernyánszky Judit