Megint a gazdagok járnak jól
12/07/2019 09:04
| Szerző: Klubrádió
Az új szuperállampapír valóban jó befektetés a vásárlóknak. Viszont veszteség az államnak, amit azokon fog behozni, akik nem képesek ilyet venni.
A Magyar Állampapír Plusz elvileg arra hivatott, hogy kiszívja a pénzt a piacról. Ugyanis a gazdasági fejlődéssel, a bérnövekedéssel megnő az embereknél a felhasználható összeg. Hogy ezt ne költsék el, viszonylag magas kamatot hozó befektetési lehetőséget kell kínálni nekik. Ez az elv.
A gyakorlatban viszont az a helyzet, hogy az alacsonyabb jövedelműek úgyis el fogják költeni a plusz pénzt, hiszen nekik még van mit vásárolniuk az életszínvonaluk emelése érdekében. A gazdagoknak viszont nincs már mit vásárolniuk, hisz nem tudnak többet enni, nem tudnak egyszerre három autóban ülni, stb., tehát ők keresik a befektetési lehetőségeket.
Balásy Zsolt, a Hold Alapkezelő elemzője a szuperállampapír „mellékhatására” hívta fel a figyelmet. Arról van szó ugyanis, hogy kettős kamatrendszer van az országban. 2-3 százalékos kamatra lehet felvenni hitelt, az új állampapír viszont 5 százalékos kamatot fizet, ráadásul biztos befektetésnek tűnik. Vagyis: akinek van mondjuk ingatlanfedezete, az felveszi a hitelt, a pénzt befekteti az állampapírba, és máris keres rajta évi 2 százalékot.
Eddigi becslések szerint már 1000 milliárd forint áramlott a kötvényekbe, de ez felmehet akár 8000 milliárdig is. Egyébként a beérkező pénz fele nem új befektetés, hanem a meglévők átrendezéséből származik. A kamatot az állam fizeti, vagyis neki ez veszteség. A hiányt valahonnan pótolni kell. Erre csak egy megoldás van: azoktól kell beszedni a hiányzó pénzt, akiknek nincs lehetőségük állampapírt vásárolni. Egyszerűen fogalmazva: a szegényebbek finanszírozzák a gazdagabbakat.
Normális piacgazdaságban az ilyen kamatrést igyekeznek mérsékelni, vagyis a befektetési és a hitelkamatokat közelítik egymáshoz.
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: Pixabay.
2019.07.12. 06:00
Műsorvezető: Pálinkás Szűts Róbert