Mellár Tamás: Mindenképp vissza kell fordítani az egyetemek privatizációját
14/04/2021 14:10
| Szerző: Klubrádió/L.Cs.
Mivel a gazdasági bizottságnak 10 kormánypárti és 5 ellenzéki tagja, van érdemi egyeztetés az alapítványi átalakításról Mellár Tamás független országgyűlési képviselő szerint nem történt kedden a 2019-es évre vonatkozóan. A Központi Statisztikai Hivatal volt elnöke azt is megjegyezte, hogy a modellváltásnak nevezett folyamat lényege, hogy az illetékes minisztérium se tudjon hozzáférni az addig az alapítványnak folyósított pénzekhez. Ezt csak alkotmánymódosítással, vagy új alkotmánnyal lehet "visszacsinálni".
Az elmúlt egy évben az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. több száz milliárd forintnyi vagyonát adta át fideszes káderekkel kitömött alapítványoknak. Ilyen mértékű privatizáció nem volt a Horn-kormány óta, de akkor legalább volt bevétel – írta meg a Népszava.
Kedden tárgyalta az országgyűlés gazdasági bizottság az állami vagyonkezeléséről szóló 2019-es kormányzati beszámolót.
Ennek megfelelően az egyetemek modellváltásába ágyazott privatizáció még nem került napirendre a gazdasági bizottság ülésén – mondta a Reggeli gyorsban Mellár Tamás közgazdász, független országgyűlési képviselő. A Központi Statisztikai Hivatal volt elnöke azt is hozzátette, a bizottság tíz kormánypárti és öt ellenzéki tagból áll, így nem is számít arra, hogy érdemiekben tudjanak foglalkozni az egyetemek alapítványi kiszervezésével.
A vonatkozó, 2019-es időszakban a Mathias Corvinus Alapítvány és a Corvinus Egyetem, valamint a Semmelweis Egyetem kapott pénzt. Mellár megjegyezte, hogy ezek jobbára olyan eszközök, MOL- és Richter-részvények voltak, amelyekkel azt akarták elkerülni, hogy a költségvetéshez hozzá kelljen nyúlni, hanem e részvények osztalékából finanszírozzák az alaptevékenységet.
Mellár arra is felhívta a figyelmet, hogy nemcsak az egyetem, de a kormány sem tud majd beleszólni a kuratórium működésébe. Olyan privatizáció zajlik most, hogy még az illetékes minisztérium felé sincs elszámolási kötelezettsége, sőt, vissza sem veheti az kuratórium rendelkezésére korábban bocsátott összegeket.
Ezért, 2022-ben új kormány áll fel, mindenképop szükséges lesz egy alaptörvénymódosítás, vagy egy új alaptörvény, amely rendezi ezeket a vagyoni kérdéseket – tette hozzá.
Mivel monopolisztikus berendezkedésűek ezek a körök, azt se lehet mondani, hogy versenylképes működésű egyetemeket tudnának fenntartani. Tehát a közgazdász szerint ezt az egész folyamatot muszáj vissza kell fordítani.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
2021.04.14., szerda 7:35
Riporter: Pálinkás-Szüts Róbert