Minden is az enyém - Dési János jegyzete
4/05/2019 15:03
| Szerző: Dési János/Klubrádió
Ez a Viktor - mélázott el – ez igazán érti a csíziót – és szereti a szép holmikat. Ha Kínai Falat akar, akkor ő ezt nem tagadhatja meg a barátjától. Sőt lehet, hogy vesz hozzá még egy kínai nagy falat. Vagy kettőt.
Mészáros Lőrinc is negyed tíz felé kikászálódott a baldachinos ágyból, amely mögött két szerecsen állt, nagy pálmaággal a kezében és legyezte vele az üzleti zsenit, aki két lágytojás és egy vizeszsemlye elfogyasztása közben, fél kézzel, megvette az Empire State Buildinget, a Kínai Nagy falat és Mars hátsó részét, a vele járó két holddal. Azt nem pontosan tudta, hogy mire kell mindez neki, bár emlékezett a nagyanyja szavajárására, aki szinten nem szeretett kidobni semmit. Sem lukas fazekat, sem rongyos harisnyát, sem szakadt mackónadrágot, de még a megfakult Szabad Nép példányait sem, azzal elintézve ezt, hogy: Jó lesz ez még valamire.
Jó Mészáros Lőrinc is így volt ezzel. Kínai Nagy Fal? Jó lesz az még valamire. Különben sem szokott az ilyesmin túl sokat gondolkodni, arra nem ő volt tartva. Ha így, hát így. Elfér a hátsó udvarban bizonyára. A Viktor mondta, hogy kell neki, hát akkor kell.
Ez a Viktor - mélázott el – ez igazán érti a csíziót – és szereti a szép holmikat. Ha Kínai Falat akar, akkor ő ezt nem tagadhatja meg a barátjától. Sőt lehet, hogy vesz hozzá még egy kínai nagy falat. Vagy kettőt. Ugyan már, az ilyesmin ne múljon a barátság. Majd a kínai elvtársak legyártják – csak szólni kell nekik, hogy ne olyan fröccsöntött legyen, mint a múltkori űrhajó, amit leszállítottak. A sorja felsértette szegény asztronauták kezét. Pedig milyen derék, pirospozsgás arcú legények voltak. És mennyit készültek. Volt, amelyikük a nyomtatott nagybetűknek majdnem a felét ismerte, nemhiába egy remek egyházi iskolába járt, a Szent Orbánba.
Persze minek az a sok tudás, törte fel a vékonyabb oldalán a tojást gyémántos kiskanalával jó Mészáros Lőrinc. - Itt vagyok én és tessék mennyi mindenem van. Ezen elgondolkozott picit, pedig nem ez a legerősebb oldala és arra jutott, hogy a bíbor hálóingje és legalább az egyik óceánjárója biztosan az övé – legalábbis most használhatja egy ideig, amíg a Kis Vezető mást nem mond.
De az nem mondott semmit sem.
A Kis Vezető tudta, hogy szépen cseng a kassza, neki dolgoznak a parasztok, érte izzadnak a proletárok, neki gyűjt a burzsoázia. Neki ír alá Lőrinc – csak ne lenne olyan borzalmas macskakaparása, gondolta és valami kis harácsolni való után nézett. Így délelőtt tizenegy tájban általában mindig harácsolni valója lett. Ez sokszor egyig, kettőig sem múlott el, s ilyenkor még az államügyeket is félretette.
Ősi nemesi címerén, amely a királyi várban, a trónteremben is ki volt függesztve, ahol ilyenkor üldögélt, ott volt a felirat ”Minden is az enyém”. Egy lopott szárnyú turul és egy isteni eredetre utaló fénypászma, kétszer vágott kazah bankszámlakönyvvel díszítve. Mire meghozták neki a kismenüt a Gundelból, amely ilyenkor kevéske másfél kiló pacalból készült, savanyú uborkával, már meg is vetette az OTP-vel a Barcelona focicsapatát, amelyet rögtön beállítottak cserének a Felcsút II. mögé. És még delet sem harangoztak a felcsúti nagytemplom égre törő tornyában, amelyet a lebontott Notre Dame téglájából emeltek.
Csak úgy, aznap ahhoz volt kedvük.
Dési János jegyzete a 2019. május 4-i Hetes Stúdióban hangzott el.